Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 360/2023 Art.46(2) intrat in vigoare la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 360/2023 Art.46(2) intrat in vigoare la 01/01/2024 (2) ...

Legea 360/2023
Art.46(2) intrat in vigoare la 01/01/2024
Persoanele asigurate în sistemul public de pensii care îndeplinesc condițiile de înscriere la pensie prevăzute la alin. (1) pot opta între acordarea pensiei pentru limită de vârstă și continuarea activității, cu acordul anual al angajatorului, până la împlinirea vârstei de 70 de ani.

Intrebarea este:
Cel care optateaza pentru pensie de limita de varsta, o poate cumula cu salariul ? In interpetarea/opinia mea, poate cumula pensia cu salariul. -Care este interpretarea juristilor/avocatilor ?
Multumesc.
Carp Mircea, utilizator
Nu are nicio legatura art.19 alin.2 lit.c cu incetarea de drept a c.i.m. prevazuta de Codul Muncii.