Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Lege care interzice vanzare bautori alcoolice în ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Lege care interzice vanzare bautori alcoolice în spatii cu jocuri de noroc

Buna ziua vreau sa intreb daca dupa noua lege care interzice vanzarea bauturilor alcoolioce in spatiile unde functioneaza pariuri sportive si jocurile de noroc,este interzis sa se vanda berea,deoarece eu stiu ca in constitutia Romaniei berea este clasificata ca fiind aliment si nu bautura alcoolica,
Multumesc!!!
george-neagu, moderator
Bună seara! Au modificat Constituția?

Asta intreb si eu....
geta sireteanu, utilizator
Berea este o băutură alcoolică obținută din 4 produse naturale: drojdia de bere, malț, hamei și apă. Aceasta are aproximativ 5% alcool; așa-numita bere fără alcool are între 0 și 0,5% alcool.

Sursa Wikipedia.
Deci,nu este aliment.
Eu mă intrebam când au adăugat articole despre bere in Constituție. In aia care e pulblică nu am gasit astfel de prevederi.

geta sireteanu a scris:

Asta intreb si eu....

adrian@13, utilizator

geta sireteanu a scris:

... eu stiu ca in constitutia Romaniei berea este clasificata ca fiind aliment si nu bautura alcoolica,
Multumesc!!!

Constitutia Romaniei nu prevede asa ceva ...

Cod fiscal
art. 349 Bere
(1) În înțelesul prezentului capitol, bere reprezintă orice produs încadrat la codul NC 2203 sau orice produs care conține un amestec de bere și de băuturi nealcoolice, încadrat la codul NC 2206, având, și într-un caz, și în altul, o concentrație alcoolică mai mare de 0,5% în volum.

Băuturile alcoolice sunt produse alimentare lichide care au în compoziţie o anumită cantitate de alcool etilic, procentul de alcool fiind principalul criteriu de clasificare a băuturilor, care le împarte în 3 mari categorii:
- băuturi slab alcoolice, cu un conținut de alcool între 0,8 – 6% (berea, cidrul);
- băuturi moderat alcoolice, cu un conținut de alcool între 8 – 22% (vinul);
- băuturi alcoolice tari, cu un conținut de alcool între 22 – 75% (rachiuri, lichioruri și băuturi speciale).
[ link extern ]