avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Lege care interzice vanzare bautori alcoolice în ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Lege care interzice vanzare bautori alcoolice în spatii cu jocuri de noroc

Buna ziua vreau sa intreb daca dupa noua lege care interzice vanzarea bauturilor alcoolioce in spatiile unde functioneaza pariuri sportive si jocurile de noroc,este interzis sa se vanda berea,deoarece eu stiu ca in constitutia Romaniei berea este clasificata ca fiind aliment si nu bautura alcoolica,
Multumesc!!!
Ultima modificare: Marți, 23 Ianuarie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:49, 24 Ianuarie 2024
Bună seara! Au modificat Constituția?

Asta intreb si eu....
Ultima modificare: Marți, 23 Ianuarie 2024
geta sireteanu, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Berea este o băutură alcoolică obținută din 4 produse naturale: drojdia de bere, malț, hamei și apă. Aceasta are aproximativ 5% alcool; așa-numita bere fără alcool are între 0 și 0,5% alcool.

Sursa Wikipedia.
Deci,nu este aliment.
Eu mă intrebam când au adăugat articole despre bere in Constituție. In aia care e pulblică nu am gasit astfel de prevederi.

geta sireteanu a scris:


Asta intreb si eu....

Ultima modificare: Miercuri, 24 Ianuarie 2024
adrian@13, utilizator


geta sireteanu a scris:

... eu stiu ca in constitutia Romaniei berea este clasificata ca fiind aliment si nu bautura alcoolica,
Multumesc!!!


Constitutia Romaniei nu prevede asa ceva ...

Cod fiscal
art. 349 Bere
(1) În înțelesul prezentului capitol, bere reprezintă orice produs încadrat la codul NC 2203 sau orice produs care conține un amestec de bere și de băuturi nealcoolice, încadrat la codul NC 2206, având, și într-un caz, și în altul, o concentrație alcoolică mai mare de 0,5% în volum.
...

Băuturile alcoolice sunt produse alimentare lichide care au în compoziţie o anumită cantitate de alcool etilic, procentul de alcool fiind principalul criteriu de clasificare a băuturilor, care le împarte în 3 mari categorii:
- băuturi slab alcoolice, cu un conținut de alcool între 0,8 – 6% (berea, cidrul);
- băuturi moderat alcoolice, cu un conținut de alcool între 8 – 22% (vinul);
- băuturi alcoolice tari, cu un conținut de alcool între 22 – 75% (rachiuri, lichioruri și băuturi speciale).
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 291/2013 - modificarea legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa COTYS COTYS Legea 291/2013 - modificarea Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, la Art. 2 (2) d) \\"interdictia de a fi utilizat pentru achizitionarea ... (vezi toată discuția)
Berea, un aliment sau o bautura alcoolica? parlucian parlucian Stiu ca mai demult se spunea ca preturile la bere nu se modifica atunci cand se ridica preturile bauturilor alcoolice pentru ca, berea si vinul fac parte din ... (vezi toată discuția)
Bere in spatiul public damien damien Stiu ca problema mea n-are legatura cu codul rutier, dar are cu contraventiile si in alta parte nu stiam unde sa scriu. Intrebarea mea este urmatoarea: ... (vezi toată discuția)