Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Care este cota de TVA la livrarea imobilului de catre ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Care este cota de TVA la livrarea imobilului de catre dezvoltator?

Va rugam sa ne precizati care este cota de TVA aplicabila la livrarea de catre un dezvoltator catre o persoana fizica , in septembrie 2024 , a unui imobil de 95 mp suprafata utila, conditiile contractuale evoluand astfel:
- Promisiune de vanzare semnata in luna martie 2021 , valoare 133.000 eur+TVA
- Achitat avans in luna martie 2021: 154.846 lei
- Termen de livrare: decembrie 2023 cu perioada de gratie de 4 luni
- In 15.04.2022 se modifica promisiunea de vanzare si se transforma valoarea contractului in lei, respectiv 700.000 lei +TVA; avansul ramane acelasi, achitat din martie 2021, de 154.846 lei.

- Dezvoltatorul nu finalizeaza imobilul in decembrie 2023 si proroga termenul de livrare pentru septembrie 2024

Care este cota de TVA pe care dezvoltatorul o va aplica la momentul livrarii, respectiv septembrie 2024, promisiunea de vanzare fiind din luna martie 2021, modificata in aprilie 2022, avansul fiind achitat din luna martie 2021?
george-neagu, moderator
Valoarea fiind superioara celei de 600,000 lei pt a se incadra la cota redusa va fi cu cota stanrad de 19% .

Astfel dezvoltatorul va storna toate avansurile exact cu cota cu care au fost facute si va factura intreg imobilul cu 19% .
Multumesc frumos!!