avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Care este cota de TVA la livrarea imobilului de catre ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Care este cota de TVA la livrarea imobilului de catre dezvoltator?

Va rugam sa ne precizati care este cota de TVA aplicabila la livrarea de catre un dezvoltator catre o persoana fizica , in septembrie 2024 , a unui imobil de 95 mp suprafata utila, conditiile contractuale evoluand astfel:
- Promisiune de vanzare semnata in luna martie 2021 , valoare 133.000 eur+TVA
- Achitat avans in luna martie 2021: 154.846 lei
- Termen de livrare: decembrie 2023 cu perioada de gratie de 4 luni
- In 15.04.2022 se modifica promisiunea de vanzare si se transforma valoarea contractului in lei, respectiv 700.000 lei +TVA; avansul ramane acelasi, achitat din martie 2021, de 154.846 lei.

- Dezvoltatorul nu finalizeaza imobilul in decembrie 2023 si proroga termenul de livrare pentru septembrie 2024

Care este cota de TVA pe care dezvoltatorul o va aplica la momentul livrarii, respectiv septembrie 2024, promisiunea de vanzare fiind din luna martie 2021, modificata in aprilie 2022, avansul fiind achitat din luna martie 2021?
Ultima modificare: Joi, 25 Ianuarie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Samfinconta , utilizator 12:35, 25 Ianuarie 2024
Valoarea fiind superioara celei de 600,000 lei pt a se incadra la cota redusa va fi cu cota stanrad de 19% .

Astfel dezvoltatorul va storna toate avansurile exact cu cota cu care au fost facute si va factura intreg imobilul cu 19% .
Multumesc frumos!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Va trebui să achit diferența de tva până la 9%? Ovidiu_t Ovidiu_t Bună ziua. Spuneți-mi vă rog, dacă am plătit apartamentul integral în 2023, iar contractul de vânzare-cumpărare urmează să-l semnez cu dezvoltatorul ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! va scriu in legatura cu schimbarea de tva 19% la achizitionarea ... Danny1995 Danny1995 Buna ziua! Va scriu in legatura cu schimbarea de TVA 19% la achizitionarea noilor apartamente. Ca sa va pun in tema, eu am semnat o promisiune de ... (vezi toată discuția)
Tva la un antecontract pentru apartament in constructie? cioclud cioclud am incheiat un antecontract pentru apartament in constructie in 2021 cu act aditional de prelungire a termenului de vanzare cumparare in 2022 pentru anul ... (vezi toată discuția)