avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Calcul termen recurs contencios Buna ziua, va rog daca ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Calcul termen recurs contencios Buna ziua, va rog daca ma puteti ...

Calcul termen recurs contencios
Buna ziua, va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns. Dosar aflat pe rolul Tribunalului, materia contencios. Hotarare comunicata partilor la data de 09.10.2023 cu recurs in termen de 15 zile de la comunicare. Cerere de recurs trimisa pe mail tribunalului la 25.10.2023 ora 17 si inregistrata de Tribunal a doua zi, pe 26.10.2023. Recursul a fost formulat in termen? Care este ultima zi de formulare a acestuia? Multumesc
Ultima modificare: Vineri, 9 Februarie 2024
raducris77, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:18, 11 Februarie 2024
Bună ziua !Prin Decizia nr. 34/15 mai 2017, Înalta Curte – Completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept a stabilit cu caracter obligatoriu, în interpretarea și aplicarea dispozițiilor art. 182 și art. 183 C. proc. civ., că „actul de procedură transmis prin fax sau poștă electronică, în ultima zi a termenului care se socotește pe zile, după ora la care activitatea încetează la instanță, nu este socotit a fi făcută în termen”. În cazul dvoastră , ultima zi de declarare a recursului era 25.10.2023 cu respectarea programului de activitate al instanței-fax până la 16,30
Vă mulțumesc foarte mult. Am depus întâmpinarea la recurs fără a invoca această ezcepție, a tardivității recursului. O voi ridica în fața instanței la primul termen.
Instanta poate ridica si ea exceptia tardivitatii recursului formulat .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculează termenul de apel? CalinuMihai CalinuMihai \" ...cu apel în termen de 10 zile de la comunicare. Cererea de apel se va depune la Tribunalul X. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi,........ \" ... (vezi toată discuția)
Termen de formulare a recursului - tardivitate sau nu? purenciu55 purenciu55 Am facut recurs impotriva unei sentinte. In sentinta recurata mi se spunea ca am 15 zile de la comunicare pentru a formula recurs. Mi s-a comunicat sentinta in ... (vezi toată discuția)
Termen recurs - mod de calcul ContSters295489 ContSters295489 Am avut un proces in 16/06 s-a dat pronuntarea.Noi nu am primit nimic timp de aproape 3 luni.Mama mea a facut cerere in data de 11/09 iar in 12/09 a zis ca nu ... (vezi toată discuția)