Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Imobil inchiriat in 2024 unui SRL. Cine plateste ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Imobil inchiriat in 2024 unui SRL. Cine plateste impozitul?

Buna dimineata,
Detin un imobil (sunt persoana fizica) in Bucuresti pe care l-am inchiriat unei persoane juridice (societati comerciale). Mentionez ca in clauzele contractuale nu am specificat cui revine obligatia platii impozitului si a CASS (sanatatea). Va rog sa imi spuneti in acest caz, cine are obligatia legala sa achite impozitul pe venitul din chirie si cine are obligatia legala sa achite CASS-ul?
Eu am fost astazi si am inregistrat contractul la ANAF in calitate de pf.
Multumesc
vasilemb, utilizator
Buna ziua,
Impozitul il declara si plateste persoana juridica, proprietarului ii revine plata CASS-ului.
Impozitul îl declara si plătește firma iar cass declara si plătește persoana fizica proprietara.