avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 255 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Imobil inchiriat in 2024 unui SRL. Cine plateste ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Imobil inchiriat in 2024 unui SRL. Cine plateste impozitul?

Buna dimineata,
Detin un imobil (sunt persoana fizica) in Bucuresti pe care l-am inchiriat unei persoane juridice (societati comerciale). Mentionez ca in clauzele contractuale nu am specificat cui revine obligatia platii impozitului si a CASS (sanatatea). Va rog sa imi spuneti in acest caz, cine are obligatia legala sa achite impozitul pe venitul din chirie si cine are obligatia legala sa achite CASS-ul?
Eu am fost astazi si am inregistrat contractul la ANAF in calitate de pf.
Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 14 Februarie 2024
vasilemb, utilizator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 10:38, 14 Februarie 2024
Buna ziua,
Impozitul il declara si plateste persoana juridica, proprietarului ii revine plata CASS-ului.
Impozitul îl declara si plătește firma iar cass declara si plătește persoana fizica proprietara.
Impozitul îl declara si plătește firma iar cass declara si plătește persoana fizica proprietara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reevaluare cladire inchiriata nico82 nico82 Buna ziua! Suntem o societate comerciala care a inchiriat un spatiui de la o persoana fizica intr-o comuna pentru comercializarea unor produse.Primaria ne ... (vezi toată discuția)
Contract de inchiriere Katri Katri O persoană fizică doreşte să închirieze un imobil la o persoană juridică. Care sunt paşii de urmat? Încheiem un Contract de închiriere sub ... (vezi toată discuția)
Plata cass pentru dividende Amaliabc Amaliabc Buna ziua! 1.Pentru dividendele distribuite la pf aferente anului 2017 distribuite in 2018 se plateste acest cass de 10% ? 2. Sumele ce se constituie de ... (vezi toată discuția)