avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua ,am transplant de rinichi cu pensie gradul 1 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua ,am transplant de rinichi cu pensie gradul 1 si ulterior ...

Buna ziua ,am transplant de rinichi cu pensie gradul 1 si ulterior gradul 2 si am fost administratorul unei Intreprinderi Individuale iar de la casa de pensii mia suspendat pensia si ma pus sa dau banii inapoi .Este corect sau pot actiona casa de pensii in judecata.Multumesc
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 13:31, 19 Februarie 2024
Pensia de invaliditate gradele 1 și 2, nu se poate cumula cu venituri salariale, deoarece beneficiarul are capacitatea de muncă pierdută total sau în cea mai mare parte.

II. 1. Pensia de invaliditate gradul I sau II
și
2. Pensia de urmaş gradul I sau II de invaliditate,

NU se cumulează cu venituri obținute:

în baza unui contract individual de muncă;
în baza unui raport de serviciu (funcționar public);
de persoane care desfășoară activități în funcţii elective, cu excepția consilierilor locali/județeni, sau care sunt numite în cadrul autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti, pe durata mandatului, precum şi de membrii cooperatori dintr-o organizaţie a cooperaţiei meşteşugăreşti ale căror drepturi și obligații sunt asimilate în condițiile Legii nr. 263/2010 cu cele ale persoanelor prevăzute la art. I din lege.

Suspendarea plăţii pensiei de invaliditate se face incepând cu luna următoare celei în care:

• pensionarul şi-a stabilit domiciliul pe teritoriul altui stat, cu care România a încheiat convenţie de reciprocitate în domeniul asigurărilor sociale, dacă potrivit prevederilor acesteia pensia se plăteşte de către celălalt stat;
• pensionarul de invaliditate nu se prezintă la revizuirea medicală obligatorie sau la convocarea Institutului Naţional de Expertiză Medicală şi Recuperare a Capacităţii de Muncă, a Centrelor Regionale de Expertiză Medicală a Capacităţii de Muncă sau a centrelor regionale de expertiză medicală a capacităţii de muncă;
• pensionarul de invaliditate nu mai urmează programele recuperatorii, întocmite de medicul expert al asigurărilor sociale;
• pensionarul de invaliditate, încadrat în gradul I sau II, realizează venituri:

a. în baza unui contract individual de muncă;
b. în baza unui raport de serviciu;
c. din activități în funcţii elective sau care sunt numite în cadrul autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti, pe durata mandatului, precum şi ca membri cooperatori într-o organizaţie a cooperaţiei meşteşugăreşti ale căror drepturi și obligații sunt asimilate în condițiile Legii nr. 263/2010 cu cele ale persoanelor prevăzute la art. I din lege.

• pensionarul de invaliditate, încadrat în gradul III, realizează venituri, depăşind jumătate din programul normal de lucru al locului de muncă respectiv:
a. în baza unui contract individual de muncă;
b. în baza unui raport de serviciu;
c. din activități în funcţii elective sau care sunt numite în cadrul autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti, pe durata mandatului, precum şi ca membri cooperatori într-o organizaţie a cooperaţiei meşteşugăreşti ale căror drepturi și obligații sunt asimilate în condițiile Legii nr. 263/2010 cu cele ale persoanelor prevăzute la art. I din lege.

• la cererea pensionarului.
Ultima modificare: Luni, 19 Februarie 2024
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot beneficia de pensie de urmas de pe urma sotului decedat? ... ionela1987 ionela1987 Pot beneficia de pensie de urmas de pe urma sotului decedat? Sotul meu a decedat.Eu am in intretinere copil de 8 luni.Eu incasez indemnizatie de crestere ... (vezi toată discuția)
Bună ziua,tatăl meu a decedat într-un accident rutier la vârsta ... Nicu14723 Nicu14723 Bună ziua,tatăl meu a decedat într-un accident rutier la vârsta de 61 de ani anul trecut și era pensionare pe caz de boală, întrebarea e când ... (vezi toată discuția)
Pensie invaliditate Impreza STI Impreza STI Bună ziua, Sunt un pensionar pe caz de boală (nevăzător grad 2 ) cu pensie Revizuibila , Aș vrea să vă întreb ddaca Mi se poate acorda drept de ... (vezi toată discuția)