Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Acțiune împotriva unui minister.
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Acțiune împotriva unui minister.

Bună ziua. Ce căi de acțiune ar fi de urmat împotriva unui minister în cazul în care nu aplică și proroghează constant, de câțiva ani, o lege votată in Parlament, semnată, apărută în MO. Probabil au teancuri de petiții de la cei păgubiți, inclusiv de la mine (6), dar răspunsul a fost invariabil același, în limba de lemn cunoscută: se proroghează. Nu am fost încă la nici un avocat și nu știu dacă s-ar încumeta la așa ceva. Va rog sa îmi spuneți dacă aș (sau am avea, dacă ne-am constitui intr-o asociație) sorți de izbândă, sau ar fi de competența Curții Constituțional?
Mulțumesc.
george-neagu, moderator
Nu este de Competenta Curtii Constitutionale ..Actiunea este de competenta Curtii de Apel.

De multitudinea de petitii scap usor ..cititi OG 27/2002 si vedeti ce se prevede in situatia in care trimiteti mai multe petitii.

art.10
(1) În cazul în care un petiționar adresează aceleiași autorități sau instituții publice mai multe petiții, sesizând aceeași problemă, acestea se vor conexa, petentul urmând să primească un singur răspuns care trebuie să faca referire la toate petițiile primite.
(2) Dacă după trimiterea răspunsului se primește o nouă petiție de la același petiționar ori de la o autoritate sau instituție publică greșit sesizată, cu același conținut, aceasta se clasează, la numărul inițial făcându-se mențiune despre faptul ca s-a răspuns.
Cornel Vasile, Consilier juridic
"Nu este de Competenta Curtii Constitutionale ..Actiunea este de competenta Curtii de Apel."
Să înțeleg că ar fi bine sa încercăm Să contactam un avocat.
Mulțumesc frumos pentru răspuns și pentru precizarea referitoare la numărul de petiții.

Cornel Vasile a scris:

Nu este de Competenta Curtii Constitutionale ..Actiunea este de competenta Curtii de Apel.

De multitudinea de petitii scap usor ..cititi OG 27/2002 si vedeti ce se prevede in situatia in care trimiteti mai multe petitii.

art.10
(1) În cazul în care un petiționar adresează aceleiași autorități sau instituții publice mai multe petiții, sesizând aceeași problemă, acestea se vor conexa, petentul urmând să primească un singur răspuns care trebuie să faca referire la toate petițiile primite.
(2) Dacă după trimiterea răspunsului se primește o nouă petiție de la același petiționar ori de la o autoritate sau instituție publică greșit sesizată, cu același conținut, aceasta se clasează, la numărul inițial făcându-se mențiune despre faptul ca s-a răspuns.