avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 368 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Acțiune împotriva unui minister.
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Acțiune împotriva unui minister.

Bună ziua. Ce căi de acțiune ar fi de urmat împotriva unui minister în cazul în care nu aplică și proroghează constant, de câțiva ani, o lege votată in Parlament, semnată, apărută în MO. Probabil au teancuri de petiții de la cei păgubiți, inclusiv de la mine (6), dar răspunsul a fost invariabil același, în limba de lemn cunoscută: se proroghează. Nu am fost încă la nici un avocat și nu știu dacă s-ar încumeta la așa ceva. Va rog sa îmi spuneți dacă aș (sau am avea, dacă ne-am constitui intr-o asociație) sorți de izbândă, sau ar fi de competența Curții Constituțional?
Mulțumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 21 Februarie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: corina51 , utilizator 01:26, 22 Februarie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este de Competenta Curtii Constitutionale ..Actiunea este de competenta Curtii de Apel.

De multitudinea de petitii scap usor ..cititi OG 27/2002 si vedeti ce se prevede in situatia in care trimiteti mai multe petitii.

art.10
(1) În cazul în care un petiționar adresează aceleiași autorități sau instituții publice mai multe petiții, sesizând aceeași problemă, acestea se vor conexa, petentul urmând să primească un singur răspuns care trebuie să faca referire la toate petițiile primite.
(2) Dacă după trimiterea răspunsului se primește o nouă petiție de la același petiționar ori de la o autoritate sau instituție publică greșit sesizată, cu același conținut, aceasta se clasează, la numărul inițial făcându-se mențiune despre faptul ca s-a răspuns.
Ultima modificare: Miercuri, 21 Februarie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic
"Nu este de Competenta Curtii Constitutionale ..Actiunea este de competenta Curtii de Apel."
Să înțeleg că ar fi bine sa încercăm Să contactam un avocat.
Mulțumesc frumos pentru răspuns și pentru precizarea referitoare la numărul de petiții.

Cornel Vasile a scris:

Nu este de Competenta Curtii Constitutionale ..Actiunea este de competenta Curtii de Apel.

De multitudinea de petitii scap usor ..cititi OG 27/2002 si vedeti ce se prevede in situatia in care trimiteti mai multe petitii.

art.10
(1) În cazul în care un petiționar adresează aceleiași autorități sau instituții publice mai multe petiții, sesizând aceeași problemă, acestea se vor conexa, petentul urmând să primească un singur răspuns care trebuie să faca referire la toate petițiile primite.
(2) Dacă după trimiterea răspunsului se primește o nouă petiție de la același petiționar ori de la o autoritate sau instituție publică greșit sesizată, cu același conținut, aceasta se clasează, la numărul inițial făcându-se mențiune despre faptul ca s-a răspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Magazin alimentar intr-o comuna din jud tulcea Alimentar.vr Alimentar.vr Buna ziua! Am un magazin alimentar intr-o comuna din jud Tulcea, cu toate puse la punct din punct de vedere legal . Din pacate , este o persoana rau voitoare ... (vezi toată discuția)
Aceeasi cerere depusa de doua ori pe saptamana m.geta m.geta Buna ziua Va rog sa-mi exprimati un punct de vedere asupra acestei situatii Sunt functionar public in cadrul unei institutii si responsabil cu legea 544. In ... (vezi toată discuția)