Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, As vrea sa stiu daca pentru orele ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, As vrea sa stiu daca pentru orele suplimentare efectuate ...

Buna ziua,

As vrea sa stiu daca pentru orele suplimentare efectuate in perioada 1977-2000 s-a retinut contributia pentru asigurari sociale de stat. Am depus o cerere la fostul angajator pentru o adeverinta conform Anexa 6 din Legea 360/2023 si mi s-a spus verbal ca pentru orele suplimentare si alte venituri nepermanente nu s-a retinut aceasta contributie , ci numai pentru salarul tarifar de incadrare si sporuri permanente care au fost trecute in cartea de munca . Din pacate nu mai am fluturasii de salariu din acea perioada. Sunt pensionar la limita de varsta din anul 2011.

Va multumesc
bosanceanugheorghe, utilizator
Asa este. Dar c.a.s nu se retinea la salarul brut care cuprindea si veniturile din orele supimentare.? In buletinul de calcul al pensiei , apare numai salarul de incadrare. Multumesc
C.a.s.-ul se platea la fondul de salarii ... ar trebui verificate documentele contabile din acea perioada.

Salariul respectiv apare intrucat a fost preluat din carnetul de munca ... dupa 01.04.2001 exista situatiile individuale la casa de pensii.

Carnetul de muncă este actul oficial prin care se dovedeşte vechimea în munca, vechimea neîntreruptă în munca, vechimea neîntreruptă în aceeaşi unitate, vechimea în funcţie, meserie sau specialitate, timpul lucrat în locuri de muncă cu condiţii deosebite, retributia tarifara de încadrare şi alte drepturi ce se includ în aceasta.
Cornel Vasile, Consilier juridic