Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, acum doua saptamani am facut un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, acum doua saptamani am facut un antecontract sa vand ...

Buna ziua, acum doua saptamani am facut un antecontract sa vand apartamentul pentru care am primit avans. Acum cumparatoarea s-a razgandit, maine era contractul final, pana pe 29 martie era perioada limita si doreste banii de avans inapoi cu toate ca e stipulat in antecontract ca pierde avansul iar eu dau dublu daca ma razgandesc. Cum trebuie sa fac ca sa dovedesc ca nu a mai vrut apart si sa nu ma dea pe mine in judecata ca nu am vrut sa i-l mai vand? Sunt de ajuns mesajele primite pe whtsp? Nu vreau sa restitui avansul.Multumesc
Georgi97, utilizator
Îl.notificati prin av sa se prezinte în data de.. la biroul notarului public la care ați încheiat antecontractul pt a finaliza actele..Notarul va elibera o încheiere din care vs rezulta ca nu s a prezentat..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
pe 29 e ultima zi, in cat timp ajunge notificarea de la avocat? Maine pe 26 trebuia sa ne prezentam la notar.
Puteți sa-i trimiteți mesaj pe wapp, pe mail, messenger si pe telefon. Deasemeni va prezentați la ziua și ora stabilita, la notarul unde ați primit avansul. Dacă cumpărătorul nu se prezintă, solicitați notarului o adeverință/proces verbal, prin care sa arate situația și asta este dovada.
Nu in ultimul rand, nu puteti sa-l opriti pe cumparator sa va actioneze in justitie: e dreptul lui constitutional. cat despre a castiga, e alta poveste
adriandimitriu, utilizator