Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Termenul de depunere situatii financiare la 31.12.2023?
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Termenul de depunere situatii financiare la 31.12.2023?

Care este termenul de depunere situatii financiare la 31.12.2023 pentru a ramane microintreprindere in 2024?
george-neagu, moderator
Cel mai târziu până în data de 31 martie 2024
Nu ați precizat dacă întrebați despre situațiile financiare pe 2023 sau despre cele din anii anteriori... Vă prinde bine să citiți acest articol:

Clarificare MF: La 1 aprilie, microfirmele trebuie să depună situațiile financiare restante din anii anteriori, nu pe cele pentru 2023
www.avocatnet.ro/articol_661...

Din 2024, aplicarea impozitului micro depinde inclusiv de depunerea la termen a situațiilor financiare anuale, așa cum s-a stabilit prin OUG 115/2023. Totodată, actul prevede că, pentru aplicarea regimului în 2024, aceste companii trebuie să-și depună bilanțurile până la 31 martie 2024 (care se amână automat pentru 1 aprilie 2024). Problema este că autoritățile n-au specificat în mod expres ce an sau ce ani vizează termenul din martie, astfel că în practică s-a interpretat că este vorba de situațiile financiare pentru 2023.

Din acest motiv, MF și ANAF au ținut să clarifice, printr-un comunicat recent, că termenul din martie este pentru situațiile financiare nedepuse pentru anii anteriori anului 2023 (cele pe 2022, 2021, 2020 etc.). Cu alte cuvinte, bilanțurile pe 2023 trebuie depuse de toate firmele până la termenul obișnuit de la finalul lui mai 2024.