Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tratament diferențiat, ostil la locul de munca Cum ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tratament diferențiat, ostil la locul de munca Cum poate fi ...

Tratament diferențiat, ostil la locul de munca
Cum poate fi gestionata o situație privind tratamentul diferențiat și ostil al unui director de institutie bugetara de stat, privind un anumit angajat, X? Exista inscrisuri doveditoare și martori.
Mulțumesc
Un angajat care a fost supus hărțuirii poate să facă o plângere la instituțiile care au competențe în domeniul hărțuirii.
Aceste plângeri se pot face conform prevederilor Legii nr. 202/2002, republicată, cu modificările și completările ulterioare, la:
– inspectoratul teritorial de muncă;
– Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării;
– instanțele de judecată;
– organele de cercetare penală dacă hărțuirea este atât de gravă, încât se încadrează în formele prevăzute de Codul penal.
Legea respectiva nu
reglementează măsurile pentru promovarea egalității de șanse și de tratament între femei și bărbați? Mulțumesc
Cornel Vasile a scris:

Un angajat care a fost supus hărțuirii poate să facă o plângere la instituțiile care au competențe în domeniul hărțuirii.
Aceste plângeri se pot face conform prevederilor Legii nr. 202/2002, republicată, cu modificările și completările ulterioare, la:
– inspectoratul teritorial de muncă;
– Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării;
– instanțele de judecată;
– organele de cercetare penală dacă hărțuirea este atât de gravă, încât se încadrează în formele prevăzute de Codul penal.

Legea mentionata reglementează măsurile pentru promovarea egalității de șanse și de tratament între femei și bărbați, în vederea eliminării tuturor formelor de discriminare bazate pe criteriul de sex, în toate sferele vieții publice din România.
În cazul prezentat, discriminarea se raportează la toți ceilalți angajați, indiferent de sex. Mulțumesc

Cornel Vasile a scris:

Legea mentionata reglementează măsurile pentru promovarea egalității de șanse și de tratament între femei și bărbați, în vederea eliminării tuturor formelor de discriminare bazate pe criteriul de sex, în toate sferele vieții publice din România.

Intr-adevar, se raporteza la toti angajatii.