Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Buna ziua! Sunt inculpat intr-un proces penal pentru ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Buna ziua! Sunt inculpat intr-un proces penal pentru distrugere. ...

Buna ziua!
Sunt inculpat intr-un proces penal pentru distrugere. Victima (o societate comerciala) spune ca isi retrage plangerea daca achit o suma de bani.
Cum ma pot asigura ca daca platesc suma respectiva, pagubitul o sa respecte intelegerea si o sa retraga plangerea?
În primul rând, această înțelegere trebuie adusă la cunoștința organului de urmărire penală. În al doilea rând, suma plătită trebuie consemnată printr-un act încheiat la notar.

Dorin Voicilas a scris:

În primul rând, această înțelegere trebuie adusă la cunoștința organului de urmărire penală. În al doilea rând, suma plătită trebuie consemnată printr-un act încheiat la notar.

Multumesc pentru raspuns.
Urmarirea penala s-a incheiat, am ajuns deja la proces, am avut o infatisare cu judecatorul care mi-a acordat un termen la care sa ma prezint cu un avocat.
Din raspunsul dv. inteleg ca trebuie sa mergem la un notar si sa semnam (eu si pagubitul) un document prin care sa se consemneze ca i-am platit suma solicitata. Inteleg bine?
Daca dupa ce ii platesc, pagubitul nu-si retrage plangerea, actul semnat la notar are vreo valoare, imi poate fi de folos la urmatoarea infatisare cu judecatorul?
Mergeți la un notar să semnați înțelegerea. În actul notarial, păgubitul să precizeze că își va retrage plângerea și nu mai are alte pretenții. Actul notarial are importanță în procesul penal.