avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Daca o firma indeplineste la 31.12.2023 toate ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Daca o firma indeplineste la 31.12.2023 toate conditiile pentru ...

Daca o firma indeplineste la 31.12.2023 toate conditiile pentru impozit micro, poate trece "la cerere" (benevol) la impozit pe profit?
Cel mai recent răspuns: ArtafierDamaschin , utilizator 11:04, 5 Aprilie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
da sigur fara probleme. Depune D700 pana la 15.04.2024 cu optiunea de trecere la profit.
Multumesc frumos pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma indeplineste toate conditiile pentru a ramane platitoare micro tampau gabriela tampau gabriela O firma care indeplineste toate conditiile pentru a ramane platitoare de impozit pe venit micro poate opta in anul 2024 pentru a trece la impozit pe profit? (vezi toată discuția)
Am deschis o firmă in noiembrie 2022 fără angajat. Constantinesis Constantinesis Buna ziua! Am deschis o firmă in Noiembrie 2022 fără angajat, neplătitoare TVA deci intra la categoria Micro doar 2 luni. Deoarece nu pot avea angajat ... (vezi toată discuția)
Trecerea de la impozit pe profit la micro de 1% este posibila din 2024? Andreea Muresan Andreea Muresan Buna ziua! Conform noilor reguli am trecut in 2023 la impozit pe profit de la 16% ( de la micro 3% in 2022). As vrea sa stiu daca va fi posibil ca din ... (vezi toată discuția)