Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tatăl meu vrea bani de la mine
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tatăl meu vrea bani de la mine

Tatăl locuiește din 1990 in America,mama este decedata și in urma cu 8 ani am cedat tatălui(,crezând ca este bine,)toate drepturile asupra tuturor proprietatilor comune.
Acum locuiesc intr-un apartament cumpărat de părinți de când eram studenta,locuiesc cu soțul și copilul minor și vine tatăl meu acum și-mi cere 500 euro chirie sau evacuarea apartamentului ,pentru a-l vinde,pentru ca are nevoie de bani.Ce ma sfătuiți sa fac,pentru ca mi-e greu sa accept sa plec din casa,alungată de de tatăl meu!
Mi se pare imoral ,el având apartamentul unde am crescut liber,apartamentul tatălui lui liber si vine sa ma alunge nejustificat.Ma gândesc ca poate nu mai este in deplinele facultăți mintale.
Va mulțumesc
Cati ani aveati cand ati facut cedarea? Cum ati ajuns la a ceda, ce v-a spus?

Ma gandesc ca daca erati mai "mica" si eventual v-a spus ca oricum o sa stati dvs, sau ca oricum tot la dvs o sa ajunga,dar e mai usor cu un sg proprietar, sa incercati sa-l dati in judecata pt abuz de incredere. E doar o idee...

crissstina a scris:

.... sa-l dati in judecata pt abuz de incredere. E doar o idee...

Interesantă abordare. Fără dovezi solide greu de câștigat dar dacă trageti de procese ieșiți mai ieftin decat chiria pe 2 ani.