Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... buna ziua. o ruda dea mea, roman, a locuit foarte muli ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

buna ziua. o ruda dea mea, roman, a locuit foarte muli ani in ...

Buna ziua. O ruda dea mea, cetatean roman, a locuit foarte multi ani in Italia. La un moment dat si a deschis o firma de constructii . Datorita faptului ca nu avea lucrari , a renuntat , mergind la lucru pe santier , intr o echipa a unui italian , unde a lucrat fara carte de munca. Pe fondul problemelor de familie, fosta sotie plecind de acasa, acesta nu s a mai interesat sa inchida firma, considerind ca daca nu se depun acte contabile si nu se inregistreaza activitati comerciale, nu va avea nimic de plata pe viitor pt ceva ce nu functioana. A plecat in Germania, unde a lucrat legal cu carte de munca. Dupa 5 ani de Germania , s a reintors in italia , unde s a angajat legal, cu carte de munca. Dar acum a aflat ca are de plata 18.000 de euro pt ca a omis sa inchida firma, cu toate ca nu s au depus nici un fel de inscrisuri contabile. I s a esalonat datoria, pe un numar de ani. Rugamintea mea este sa mi spuneti daca exista vreo posibilitate sa nu mai plateasca o suma asa mare reprezentind impozite si penalitati pentru o firma care nu a avut activitate , nici vorba de profit ? sau exista vreun termen de anulare a datoriilor ? nu sunt bani luati imprumut, firma nu a produs bani... cum ar putea proceda ? Va multumesc anticipat. O zi buna !
dana1981, utilizator