avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Clarificare impozit micro/impozit pe profit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Clarificare impozit micro/impozit pe profit

Buna ziua! In 2023 am avut 2 microintreprinderi. La sf lunii decembrie una am cedat o sotului meu. Am depus documentele la sfarsitul lunii decembrie iar modificarea la registrul comertului a fost efectuata la inceputul lunii ian. In aceste conditii tb sa trec cu una din firme la impozit pe profit?
Ultima modificare: Vineri, 12 Aprilie 2024
Dr G, utilizator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 21:47, 17 Aprilie 2024
da trebuie musai . Se ia situatia de la ORC de la 31.12.2023

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitare societate de la 1 ianuarie 2024? stela chelner stela chelner Buna ziua! O societate care a fost micro de la infiintare, a trecut incepind cu ian 2023 la impozit pe profit . Nu a avut salariati.Mai poate revenii la ... (vezi toată discuția)
Declaratia 010 kamy_nora kamy_nora Buna ziua, O societate infiintata in ian.2013, paltitoare de impozit pe profit( firmele infiintate in ian. 2013, nu erau obligate sa treaca la micro), nu a ... (vezi toată discuția)
Declaratia 101 1-2 1-2 Se depune declaratia 101 pentru ianuarie 2013, la firmele care au trecut cu data de 01.02.2013 la microintreprinderi? (vezi toată discuția)