Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Buna ziua.Am trimis cu firma Rom Four un colet in ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Buna ziua.Am trimis cu firma Rom Four un colet in Copenhaga Danemarca.Coletul ...

Buna ziua.Am trimis cu firma Rom Four un colet in Copenhaga Danemarca.Coletul a fost preluat luni 8apr.2024 de la domiciliu din Tg.Mures de firma Dragon Star in conditi normale(ambalat corespunzatot si cu adresele infoliate si lipite cu banda ,a primit nr de AWB, a fost livrat miercuri 10 apr 2024 si de atunci de cate ori am sunat la Rom Four Falticeni am primit raspunsuri contradictorii,inclusiv ca joi 11 apr.2024 a plecat dpre Danemarca.
Coletul nu a ajuns,si dupa alte multe telefoaneIn care mi s-a spus ca nu a ajuns in depozitul lor,azi 15 apr.mi s-a spus ca a ajuns in Anglia,ca va fi preluat de la persoana la care a ajuns sambata 20 apr 2024 si va ajunge in Falticeni pe marti 23 apr. 2024.Doresc sa recuperez coletul,asa cum este,.Sa mi se trimita inapoi la domiciliu.Cum sa procedez? Exista un temei legal sa fiu despagubita si sa plateasca cineva pentru ceea ce s-a întamplat?
Va trebui sa va adresati firmei cu care ati negociat/ comandat/ contract, expedierea coletului in Danemarca.
Pentru despagubiri trebuie sa deschideti actiune in instanta.