Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Incetare inainte de termen contrac inchiriere imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Incetare inainte de termen contrac inchiriere imobil

Buna ziua! Am comunicat proprietarului ca trebuie sa plec din tara si nu pot sta cele 12 luni stabilite in chirie. Acesta ma pune sa platesc impozitul pe restul lunilor si inca o chirie penalizare. De mentionat ca in contractul de la anaf costul chiriei este mai mic (schema). El nu-si poate recupera impozitul pe restul lunilor? Contractul este plin de greseli de date plus faza cu chiria mai mica, are rost sa-l bag in seama cu cererea de a plati "taxa" pentru ca plec mai devreme? Multumesc mult!
Depinde de preaviz, de timpul de inchiriere, de multe aspecte din situatia de fapt, dar mai ales de contract si cum v-ati inteles.
El poate sa nu mai datoreze impozit pe contractul cu dv., faceti o reziliere scrisa amiabila. Totusi, in caz de incheiere anticipata a unui contract, de regula sunt pagbe, vedeti care sunt, care e situatia concreta.