Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... SSM si PSI microintreprindere
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

SSM si PSI microintreprindere

Buna ziua,
As dori clarificari pentru urmatoarea speta:
SRL de tip microintreprindere, cu un singur angajat si cu activitate ce se desfasoara la terti, servicii in domeniul IT&C - este necesara efectuarea documentatiei de SSMsi PSI? Este ceva din cele doua pe care le poate prelua ca unicul angajat ca indatoriri, daca obtine certificatul necesar?
Multumesc!
Daca angajatul este si proprietarul firmei, acesta se instruieste individual. Legislatia ssm o gasiti pe site-ul Inspectiei muncii, iar legislatia psi-su pe site-ul IGSU.
Daca angajatul este o alta persoana, trebuie respectate prevederile de la art.15 din HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare, legat de activitatea de prevenire si protectie din domeniul ssm. Avand un singur angajat, angajatorul isi poate asuma intreaga actitivatea de ssm sau poate apela la un SEPP.
Lucrand numai la terti, acestia au obligatia instruirii lucratorilor din firma dvs., avand in vedere riscurile profesionale existente si activitatile desfasurate.
Similar este si pentru psi-su.