Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Persoana fizica refuza sa plateasca factura catre firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Persoana fizica refuza sa plateasca factura catre firma

Buna ziua!
Am oferit unei cliente niste haine din stocul magazinului cu un aviz de insotire a marfii in contextul ca le probeaza acasa ea si cumnata sa, iar a doua zi va veni sa achite sau va aduce hainutele inapoi.
Persoana respectiva se da negasita de 3 zile. dupa ce i-am telefonat si i-am lasat mesaje. Factura a fost emisa in urmatoarea zi cu un termen de plata.
Legal, cum pot recupera bunurile sau suma datorata? Multumesc!
george-neagu, moderator
Doar prin actiune in instanta o puteti obliga sa plateasca, si eventual daca refuza o puteti executa silit.
Dapix, utilizator