Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Momentan avem un contract de inchiriere, in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Momentan avem un contract de inchiriere, in care nu ...

Buna ziua! Momentan avem un contract de inchiriere, in care nu este specificat posibilitatea de a mari chiria. Contractul a fost semnat inainte de covid, pentru 15 ani. Tin sa mentionez (stiu ca e greseala noastra), ca nu credeam ca e asa de complicat modificarea contractului. Ce posibilitati am avea ca proprietar? Chiriasul nu este de acord cu noi, si nu vrea sa semneze niciun act aditional.

Va multumesc anticipat pentru raspuns
Nu exista impozit optional, exista impozit pe anumite venituri. Daca exista impozit, el este obligatoriu si se poate colecta. Daca nu exista impozit, poate sa vina Avram Iancu sa declare la ANAF ca el vrea sa plateasca, ANAF nu poate incasa.
Asadar nu, nu era optional, era obligatoriu.
Liliana Gradinaru, Avocat