Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administratorul blocului a încasat salarii fara sa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administratorul blocului a încasat salarii fara sa aibă atestat ...

Administratorul blocului a încasat salarii fara sa aibă atestat de administrare condominii. Cît timp am la dispoziție să îi fac o reclamație, după care nu mai am dreptul ? Care este perioada permisă pentru a face o reclamație la organele competente? Care sunt aceste instituții ? Mulțumesc.
Situația este mult mai complexă decât am putut scrie aici, adică nici 10% din probleme. Repet, inutil a face comentarii, in loc sa primească omul niste răspunsuri la o întrebare, care îi sint necesare; răspunsuri la obiect, fara interpretari. Mulțumesc

w_v_w_v a scris:

Daca este asa de ce nu ati candidat la functia de presedinte?
Era de ajuns sa va oferiti si rezolvati problema.
Il dadeati afara inediat duoa sedinta pe administrator.

Au fost făcute sesizări la acele compartimente pentru "evenimente" destul de semnificative și răspunsurile au fost niște articole de lege cu îndrumarea că proprietarul are dreptul să se adreseze justiției. Nu au fost aplicate nici un fel de sancțiuni, nici măcar avertismente.

robert1958 a scris:

Faceți o sesizare la compartimentele prevăzute la alin. (1) al art. 10 din legea nr. 196/2018.

[ link extern ]

gabriela constantinescu a scris:

Administratorul blocului a încasat salarii fara sa aibă atestat de administrare condominii. Cît timp am la dispoziție să îi fac o reclamație, după care nu mai am dreptul ? Care este perioada permisă pentru a face o reclamație la organele competente? Care sunt aceste instituții ? Mulțumesc.

Potrivit art. 102 lit. q din legea nr. 196/2018 „ desfășurarea de către persoane fizice sau juridice a activității de administrare a condominiilor fără îndeplinirea condițiilor prevăzute la art. 64” ( adică fără atestat ) se sancționează cu amenda contravențională prevăzută alin. 2 lit. d, respectiv de la 5.000 lei la 10.000 lei.

Potrivit art. 102. alin. 4 lit. b, ancțiunile contravenționale se aplică de către primari sau de împuterniciții acestora sau de către Poliția Locală, deci proprietarul nu are de ce să se adreseze justiției pentru constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor contravenționale.

gabriela constantinescu a scris:

Au fost făcute sesizări la acele compartimente pentru "evenimente" destul de semnificative și răspunsurile au fost niște articole de lege cu îndrumarea că proprietarul are dreptul să se adreseze justiției. Nu au fost aplicate nici un fel de sancțiuni, nici măcar avertismente.

robert1958, utilizator
Va mulțumesc. Dar art 348 din Noul Cod Penal cum se aplica? Sau mai bine zis care articol are relevanță mai mare?
"""""CAPITOLUL IV
Infracţiuni privitoare la regimul stabilit pentru alte activităţi reglementate de lege
Art. 348. Exercitarea, fără drept, a unei profesii sau activităţi pentru care legea cere autorizaţie ori exercitarea acestora în alte condiţii decât cele legale, dacă legea specială prevede că săvârşirea unor astfel de fapte se sancţionează potrivit legii penale, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă."""""

robert1958 a scris:

Potrivit art. 102 lit. q din legea nr. 196/2018 „ desfășurarea de către persoane fizice sau juridice a activității de administrare a condominiilor fără îndeplinirea condițiilor prevăzute la art. 64” ( adică fără atestat ) se sancționează cu amenda contravențională prevăzută alin. 2 lit. d, respectiv de la 5.000 lei la 10.000 lei.

Potrivit art. 102. alin. 4 lit. b, ancțiunile contravenționale se aplică de către primari sau de împuterniciții acestora sau de către Poliția Locală, deci proprietarul nu are de ce să se adreseze justiției pentru constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor contravenționale.

gabriela constantinescu a scris:

Au fost făcute sesizări la acele compartimente pentru "evenimente" destul de semnificative și răspunsurile au fost niște articole de lege cu îndrumarea că proprietarul are dreptul să se adreseze justiției. Nu au fost aplicate nici un fel de sancțiuni, nici măcar avertismente.

Legea penală face trimitere la legea specială ( dacă legea specială prevede că... ) iar legea specială face trimitere la legea penală (Următoarele fapte constituie contravenții, dacă nu au fost săvârșite în astfel de condiții încât să constituie, potrivit legii penale, infracțiuni ).

Sincer să fiu nu am auzit ca o persoana care exercita activității de administrare a condominiilor fără atestat să fi fost condamnată penal, dar sunt suficiente cazuri în care persoana cu pricina a fost sancționată contravențional cu suma de 5.000 lei. Consider că este suficient.

gabriela constantinescu a scris:

Dar art 348 din Noul Cod Penal cum se aplica? Sau mai bine zis care articol are relevanță mai mare?
"""""CAPITOLUL IV
Infracţiuni privitoare la regimul stabilit pentru alte activităţi reglementate de lege
Art. 348. Exercitarea, fără drept, a unei profesii sau activităţi pentru care legea cere autorizaţie ori exercitarea acestora în alte condiţii decât cele legale, dacă legea specială prevede că săvârşirea unor astfel de fapte se sancţionează potrivit legii penale, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă."""""

robert1958, utilizator