Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună seara. De curând am făcut o inselaciune și mi ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună seara. De curând am făcut o inselaciune și mi am asumat ...

Bună seara.

De curând am făcut o inselaciune și mi am asumat fapta și vreau sa o repar. Am luat legătura cu omul respectiv și i am spus ca ii restitui toți bănuții, jumătate acum și jumătate luna viitoare. A fost de acord.
Întrebarea mea este: dacă între timp părinții lui (cei care m au amenintat) au făcut deja plangere la politie, și eu între timp am negociat cu el și ma achit..mai pot sa pățesc ceva ? Sau dacă pana la urma se ajunge la judecata dar eu am achitat deja integral totul, pot sa mai răspund penal ?
Băiatul nu este minor însă din ce am înțeles, parintii lui vor sa meargă la politie sa reclame..el nu, deși e major și el e principalul..ei nu are nicio treaba.

Ma puteți ajuta ?
marius9595, utilizator
Eu din cate stiu, daca persoana are 18 ani, raspunde pentru persoana sa, iar inselatoria si mai multe alte fapte se iau in considerare doar la plangerea prealabila a pagubitului/pagubitilor, deci daca tu doar cu individul in cauza ai avut dialog si doar pe el l-ai "fraudat/inselat" si nu au avut vreo treaba/dialog in povestea asta parintii sai, doar el ar avea drept legal sa formuleze o plangere de la care tu vei fi cercetat, insa la fel de frumos cum ti-am dat argumente pro pot sa iti zic ca si parintii lui il pot influenta la fel de usor sa iti faca o plangere chiar si daca ii restitui banii si chiar si daca nu, si tentativa tot pedepsibila este.
Tot pedepsibila e, la fel de mare ?

Pai atunci nu are rost sa ii restitui ca dacă se duce și face plângere, același lucru e.. :)) sau ma poate păcăli îmi spune ca nu face plângere doar sa își vadă toți banii înapoi și dupa ce ii dau pe toți, atunci se duce și face..
Interesant asta..

cybercybby a scris:

Eu din cate stiu, daca persoana are 18 ani, raspunde pentru persoana sa, iar inselatoria si mai multe alte fapte se iau in considerare doar la plangerea prealabila a pagubitului/pagubitilor, deci daca tu doar cu individul in cauza ai avut dialog si doar pe el l-ai "fraudat/inselat" si nu au avut vreo treaba/dialog in povestea asta parintii sai, doar el ar avea drept legal sa formuleze o plangere de la care tu vei fi cercetat, insa la fel de frumos cum ti-am dat argumente pro pot sa iti zic ca si parintii lui il pot influenta la fel de usor sa iti faca o plangere chiar si daca ii restitui banii si chiar si daca nu, si tentativa tot pedepsibila este.

marius9595, utilizator
Era bine sa va fi angajat avocat și ati fi scăpat de problemele penale dacă am înțeles eu bine situația.

București, 2024
Mulțumesc de răspuns!

Am o programare cu un avocat mâine la care voi spune toate detaliile de la 0.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Era bine sa va fi angajat avocat și ati fi scăpat de problemele penale dacă am înțeles eu bine situația.

București, 2024

Revin cu un update.

După lungi discuții cu băiatul, la început părea sa vrea, după probabil influențat de părinți, nu a mai răspuns si m-a lăsat asa, cu "ochii în soare".

L-am rugat sa îmi calculeze cât trebuie sa dau înapoi + dobânda ce a suferit o + o mica dauna morala, pt a fi împăcarea corecta și fiecare pe drumul lui, având în vedere ca îmi asum ca am greșit și vreau sa repar.

A stabilit o suma ieri, după care i-am spus ca astăzi ii trimit absolut toți bănuții pe cont.. și nu a mai răspuns.

Întrebarea mea este urmatoarea: bănuții ce am primit de la el au fost pe contul meu bancar. Eu dacă ii trimit acum "fortat" suma de care știu ca am primit-o, + aia care a spus o el și la referință precizez "plătirea integrala datorii".. are vreun efect pozitiv în fata instantei în cazul în care o sa fiu chemat ? Adică eu m am rugat de el sa dau banii înapoi chiar si ceva peste în semn de daune morale sau "cinste", însă el refuza.. fapta mea arata ca m-am străduit, inclusiv am angajat și un avocat insa nu m a ajutat cu nimic.. i am trimis bănuții toți, etc. Asta chiar nu înseamnă nimic în fata judecătorului? Pot sa fiu sancționat la fel de sever pentru fapte ?

Și încă ceva.. în NCP observ ca împăcarea oficiala înlătură răspunderea penala. Dar dacă ajung în instanta și el nu vrea sa se împace cu mine, deși eu i am plătit absolut toată paguba/prejudiciul , daune morale ce le a cerut și considerat , dobânda de la bănci de unde a făcut împrumutul (desi nu aveam nicio datorie sa plătesc astea , dar ca să vedeți ca, chiar încerc sa repar), ce se poate întâmpla în momentul respectiv ?

Mulțumesc!

marius9595 a scris:

Mulțumesc de răspuns!

Am o programare cu un avocat mâine la care voi spune toate detaliile de la 0.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Era bine sa va fi angajat avocat și ati fi scăpat de problemele penale dacă am înțeles eu bine situația.

București, 2024