avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acuzat de omor în timpul prizonieratului.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acuzat de omor în timpul prizonieratului.

Buna ziua.
Bunicul meu a fost luat prizonier în 16.dec.1944 in Rusia și eliberat către România în 1.dec.1955. In tot acesti ani, a fost prin vre-o 4 lagăre ... Din păcate, a fost acuzat de omor asupra unui soldat rus în încercarea de a evada și acest lucru apare în actele oficiale.
Pentru această acuzare, urmașii lui mai pot primii indemnizație sau nu ?
Multumesc.
Ultima modificare: Luni, 29 Aprilie 2024
szabyku, utilizator
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Acuzatia ca a ucis un soldat rus trebuia urmata de o condamnare. Daca era condamnat pentru omor nu cred ca s-ar mai fi reintors din URSS dupa 11 ani. Nu ar trebui sa existe nici o piedica sa incasati indemnizatia pentru ca bunicul d-voastra ar fi meritat o medalie pentru incercarea de se elibera dintr-o detentie nelegala care incalca flagrant dispozitiile armistitiului.
Din păcate, a fost condamnat însă, nu reiese daca cel care a fost atacat a și murit sau nu... Are mai multe acuzații pe langa omor... rele tratamente asupra poporului rus, și altele de genul A fost eliberat pentru bună purtare. Așa reiese din documentele oficiale eliberate de ruși

Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

Acuzatia ca a ucis un soldat rus trebuia urmata de o condamnare. Daca era condamnat pentru omor nu cred ca s-ar mai fi reintors din URSS dupa 11 ani. Nu ar trebui sa existe nici o piedica sa incasati indemnizatia pentru ca bunicul d-voastra ar fi meritat o medalie pentru incercarea de se elibera dintr-o detentie nelegala care incalca flagrant dispozitiile armistitiului.

Nu vad nici o problema ca sa-i fie acordate aceleasi drepturi si lui si urmasilor sai ca si celorlalti prizonieri de razboi arestati ilegal de URSS dupa semnarea armistitiului. Relele tratamente aplicate poporului sovietic erau acuzatii generale impotriva tuturor celor care luptasera dincolo de Prut in URSS in general fara nici o urma de dovada.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daune morale victima frontieristilor victima frontieristilor buna ziua va rog daca ma puteti lamuri in legatura cu daune morale de care benaficiaza deportatii din baragan nu sint invidios este adevarat ca au trecut ... (vezi toată discuția)
Prizonier de razboi - compensatii materiale Doru D. Doru D. Bunicul meu a fost luat ca prizonier de razboi in 1944 de catre armata rusa. Dupa 4 ani de munca silnica in Siberia a fost eliberat. A decedat in 1986. Doresc ... (vezi toată discuția)
Prizonier urss beneficii materiale marianabr marianabr Bunicul meu a fost prizonier in URSS in perioada noi. 1944 - mai 1947. El a decedat in 2006, fiica , respactiv nepoata, poate beneficia de despagubiri? Daca ... (vezi toată discuția)