Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, am un credit de consum cu ipoteca iar ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, am un credit de consum cu ipoteca iar apartamentul ...

Buna ziua, am un credit de consum cu ipoteca iar apartamentul ipotecat este asigurat de banca in fiecare an. In iunie anul trecut, am descoperit printr-un prieten ca in baie exista o inundatie de la vecinul de deasupra, noi nemailocuind in tara de cativa ani. Dupa ce am anuntat banca si am facut demersurile necesare la asigurare pt a ne ajuta cu reparatia, raspunsul lor este negativ. Ni se comunica ca aceasta avarie a avut loc in 2022 si ca reparatia nu poate fi efectuata in baza politei din 2023-2024. Insa apartamentul este asigurat in fiecare an, polita se reinnoieste prin banca, va rog sa imi spuneti daca putem face reparatiile prin firma de asigurare. Multumesc
Cititi conditiile din polita de asigurare. In cazul meu de exemplu, in polite am mentiunea ca trebuie sa notific societatea de asigurare intr-un anumit numar de zile de la producerea unui eveniment asigurat. Si asta e valabil pentru orice asigurare, nu numai casa.

Daca in polita este trecuta aceasta obligatie si dauna s-a produs in 2022 nu mai aveti cum sa o reparati pe asigurare.

Asigurarea acopera riscul unor daune produse in perioada de valabilitate a politei. Chiar daca aveti o noua polita, aceasta reprezinta un nou contract.