Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Proprietate intelectuala Se poate incheia un contract ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Proprietate intelectuala Se poate incheia un contract de proprietate ...

Proprietate intelectuala
Se poate incheia un contract de proprietate intelectuala intre asociat si societate? In ideea in care asociatul a creat brand-ul societatii: logo, nume, retete, afise, etc si pentru asta poate primi o suma de bani?
Da, se poate incheia un contract de drepturi de autor.

Contractul de cesiune drepturi de autor permite persoanei care deține drepturi de autor asupra unei opere să cedeze parțial sau total drepturile sale unei alte părți, în schimbul unei sume de bani, stabilită de comun acord între cele două părți.
Detalii : [ link extern ]