Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum se sanctioneaza incercarea de a trece la vama cu o ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum se sanctioneaza incercarea de a trece la vama cu o cantitate mare de produse?

Salutare, doresc sa cumpar tigari dintr-o tara unde sunt mult mai ieftine si sa ma intorc in Romania. Stiu ca am voie sa trec de vama cu un cartus de persoana, ceea ce inseamna ca daca merg cu niste tovarasi care nu fumeaza voi putea trece 5 cartusuri, deoarece atatea locuri are masina, ceea ce pare sa nu merite efortul. Daca ar fi sa strecor mai multe cartusuri, sa zicem undeva la 20 prin zone mai ascunse ale masinii si a fi descoperit la vama, care ar fi cea mai grava sanctiune pe care as putea-o primii si care ar fi cea mai probabila sanctinue pe care as putea-o primi. Incerc sa pun in balanta riscurile si castigurile, sa vad daca merita sa risc
La intrarea în țară poți avea asupra ta 40 de pachete de țigări dacă intri din spațiul comunitar sau 2 pachete dacă intri din spațiul extracomunitar.
[ link extern ]

art. 270 Cod Vamal
(1) Introducerea în sau scoaterea din țară, prin orice mijloace, a bunurilor sau mărfurilor, prin alte locuri decât cele stabilite pentru control vamal, constituie infracțiunea de contrabandă și se pedepsește cu închisoare de la 2 la 7 ani și interzicerea unor drepturi.
(2) Constituie, de asemenea, infracțiune de contrabandă și se pedepsește potrivit alin. (1):
a) introducerea în/sau scoaterea din țară, prin locurile stabilite pentru controlul vamal, prin sustragere de la controlul vamal, a bunurilor sau a mărfurilor care trebuie plasate sub un regim vamal, dacă sunt depășite limitele cantitative prevăzute la art. 452 alin. (1) lit. h) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, în cazul produselor accizabile supuse marcării, sau dacă valoarea în vamă a bunurilor sau a mărfurilor sustrase este mai mare de 20.000 de lei, în cazul produselor accizabile nesupuse marcării, și mai mare de 40.000 de lei în cazul celorlalte bunuri sau mărfuri;