Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua. Urmează să divorțez de soțul meu, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua. Urmează să divorțez de soțul meu, însă aș ...

Bună ziua. Urmează să divorțez de soțul meu, însă aș dori să aflu cum se face partajul bunurilor. Am cumpărat cu el un apartament înainte de căsătorie, eu fiind trecută coplatitor. Cum se împarte acel apartament acum? Și mai avem o
Mașina cumpărată în timpul căsătoriei. Cum se împart aceste bunuri ? Mulțumesc !

Dapix a scris:

De statutul de coplatitor nu scapati, trebuie sa negociati cu banca creditoare.
Dar nu prea cred sa accepte banca, sa renunte la dvs ca girant.

Păi am hotărât să vindem apartamentul și să ne împărțim banii după el. Și mașina a zis ca mi o va lasa mie. Adică asta cred ca înseamnă să divorțăm de comun acord, asta se face prin notar?
Da, divortul si partajul la NOTAR se face numai prin acordul partilor.

Dapix a scris:

Da, divortul si partajul la NOTAR se face numai prin acordul partilor.

Cam cat ar fi costul total pentru divorț la NOTAR?
Mergeti si intrebati la mai multi notari.
Difera de la un notar la altul.