avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua. Urmează să divorțez de soțul meu, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua. Urmează să divorțez de soțul meu, însă aș ...

Bună ziua. Urmează să divorțez de soțul meu, însă aș dori să aflu cum se face partajul bunurilor. Am cumpărat cu el un apartament înainte de căsătorie, eu fiind trecută coplatitor. Cum se împarte acel apartament acum? Și mai avem o
Mașina cumpărată în timpul căsătoriei. Cum se împart aceste bunuri ? Mulțumesc !
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 20:14, 7 Mai 2024


Dapix a scris:

De statutul de coplatitor nu scapati, trebuie sa negociati cu banca creditoare.
Dar nu prea cred sa accepte banca, sa renunte la dvs ca girant.


Păi am hotărât să vindem apartamentul și să ne împărțim banii după el. Și mașina a zis ca mi o va lasa mie. Adică asta cred ca înseamnă să divorțăm de comun acord, asta se face prin notar?
Da, divortul si partajul la NOTAR se face numai prin acordul partilor.


Dapix a scris:

Da, divortul si partajul la NOTAR se face numai prin acordul partilor.

Cam cat ar fi costul total pentru divorț la NOTAR?
Mergeti si intrebati la mai multi notari.
Difera de la un notar la altul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre divort si partaj marcela_solomon marcela_solomon buna ziua...cum se procedeaza si ce solutii sunt pentru divort si partaj: suntem casatoriti din 2003,apartamentul s-a cumparat in 2004 si este pe numele ... (vezi toată discuția)
Codebitor pensionar la un credit ipotecar vicky_gavrila vicky_gavrila Buna ziua. Am si eu o situatie. Eu si sotul meu am vandut garsoniera soacrei mele pentru a ne cumpara un apartament. Pentru restul sumei de bani o sa facem ... (vezi toată discuția)
Divort Julia24 Julia24 Buna ziua. In cazul unui divort, cum se face partajul? Eu sunt casatorita de un an si jum. Eu doresc sa divortez pentru ca nu mai functioneaza deloc... Avem ... (vezi toată discuția)