Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ....bunicul meu s a recăsătorit in anul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ....bunicul meu s a recăsătorit in anul 1990, locuind ...

Buna ziua ....bunicul meu s a recăsătorit in anul 1990, locuind până în anul 2000 în casa construita de el și bunica mea, ulterior mutându se în casa femeii cu care s a recăsătorit pana în în anul 2017 când a decedat. ( Soția lui a decedat un an după el) .La casa construita de bunicul meu nu au adus îmbunătățiri deloc.intrebare: AU VREUN DREPT la casa și pământ, copiii femeii cu care s a recăsătorit????? Mulțumesc
Da. De ce? pt ca femeia, sotia lui ce i-a supravietuit, l-a mostenit pe bunic in concurs cu alti mostenitori ai bunicului. deci in masa ei succesorala intra o cota din casa, ce a mostenit ea de la bunic. Ca sa stiti cat a mostenit doamna, mostenire care va fi transmisa copiilor ei, trebuie sa stiti ce avea bunicul, cat din casa, daca era bun propriu al bunicului, bun comun cu bunica, etc
gi-jane2, moderator
Am înțeles, dar pamantul pe care este construita casă este de la parintii bunicii mele( socrii bunicului).......iar ei cat au locuit acolo nu au realizat nimik împreună
pai si casa cine a construit-o?
Am înțeles, dar pamantul pe care este construită casa( casă care e facuta de bunicul și bunica mea), este al părinților bunicii mele( socrii bunicului)....

gi-jane2 a scris:

Da. De ce? pt ca femeia, sotia lui ce i-a supravietuit, l-a mostenit pe bunic in concurs cu alti mostenitori ai bunicului. deci in masa ei succesorala intra o cota din casa, ce a mostenit ea de la bunic. Ca sa stiti cat a mostenit doamna, mostenire care va fi transmisa copiilor ei, trebuie sa stiti ce avea bunicul, cat din casa, daca era bun propriu al bunicului, bun comun cu bunica, etc

Bunicul cu bunica mea ( prima lui soție)

gi-jane2 a scris:

pai si casa cine a construit-o?