Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatia de nevoi personale, 150lei/luna, a elevilor ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatia de nevoi personale, 150lei/luna, a elevilor cu CES(cerinte ...

Alocatia de nevoi personale, 150lei/luna, a elevilor cu CES(cerinte educationale speciale - certificat de orientare școlară)
Pe lângă alocațiile de hrana și cazarmament, un preșcolar cu CES din învățământul de masa are dreptul și la cei 150 lei, bani pentru nevoi personale (conform art 129 alin (7) din Legea 272/2004) dar cei din unitățile de învățământ, unde se depun cererile pentru aceste drepturi, fac referire doar la legea 198/2023 art.70 alin(5) lit.b) în care sunt prevazute doar alocațiile de hrana și cazarmament . Întrebarea mea este: ce instituție este responsabila pentru preluarea cererii de acordare a alocației de nevoi personale și inclusiv...virarea sumei de 150lei/luna?
Adresati-va la direcția generală de asistență socială și protecția copilului
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru sfat.
Pana primesc răspunsul de la ei, poate mai au altii răspunsuri oficiale si vor sa le posteze