Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitul pentru estimatul de anul trecut se ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitul pentru estimatul de anul trecut se recalculeaza in baza declaratiei de venit realizat de anul acesta?

Buna ziua! In 2023 am asteptat pana in ultimul moment ca firma pe care o am in chirie sa plateasca restantele, dar nu s-a intamplat asa. Acum, vreau sa completez declararia 212 cu bifa de rectificare pe venitul obtinut, pentru ca a fost mai mic decat cel estimat. Pana pe 25 mai anul acesta, trebuie sa platesc impozitul conform estimatului de anul trecut, sau se va recalcula in zilele urmatoare, pana pe 25, conform declaratiei de acum?
Impozitul la chirii e datorat INDIFERENT daca chiria a fost incasata sau nu.
Puteti recalcula impozitul doar daca chiriasul a plecat eventual si ati incetat contractul de inchiriere.