avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, Sunt insarcinata in 9 saptamani si imi este ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, Sunt insarcinata in 9 saptamani si imi este foarte ...

Buna ziua,

Sunt insarcinata in 9 saptamani si imi este foarte greu sa imi gasesc un loc de munca, nu mai lucrez din luna martie 2024, inainte de asta am lucrat din decembrie 2022 pana in martie 2024 fara intrerupere. Intrebarea mea este daca voi beneficia de indemnizatia pt crestere copil, voi naste in decembrie 2024. Sunt si alte beneficii de care ma pot folosii in situatia data ca nu am un job?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:43, 9 Mai 2024
Buna ziua,

Nu puteti beneficia de indemnizatia de somaj?
Cu toate ca nu recomand sa apelati la ea, va poate micsora cuantumul indemnizatiei pentru crestere copil-CCC.
Sau mai intrebati la primarie, AJPIS... poate au ceva programe de ajutor pentru viitoare mame...

Dupa nastere luati legatura cu primaria de domiciliu si depuneti dosarul pentru indemnizatia pentru concediu crestere copil, cei 2 ani... si reveniti aici cu intrebari daca intampinati dificultati la depunerea dosarului.
Sa-l depuneti in maxim 30 de zile de la nastere pentru a primi indemnizatia incepand de la nasterea copilului.

Sarcina usoara
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
ianuarie 2023 - decembrie 2024 este perioada eligibila pentru CCC.

In speta, veti beneficia de indemnizatia CCC...din ce ati postat , aveti 15 luni lucrate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună seara! am o nelămurire. dacă viitoarea mămică a frecventat ... Eunice0220 Eunice0220 Bună seara! Am o nelămurire. Dacă viitoarea mămică a frecventat facultatea la zi în perioada 2020-2023, fiind absolventă, însa fară diplomă de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua,sunt insarcinata in 9 saptamani, din luna martie nu ... Alcalx Alcalx Buna ziua, Sunt insarcinata in 9 saptamani, din luna martie nu mai lucrez, imi este foarte greu sa gasesc un loc de munca. Intrebarea mea este daca voi ... (vezi toată discuția)
Buna ziua . indemnizatie crestere copil Florica Andreea Florica Andreea Buna ziua . Daca am lucrat pana in 31.03.2022 1 an si 5 luni si de la 01.04 2022 pana pe 26.08.2022 fiind insarcinata in 2 luni si un pic la momentul cand s a ... (vezi toată discuția)