Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 360/2023 articolul 3 litera k) perioade ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 360/2023 articolul 3 litera k) perioade necontributive ...

Legea 360/2023 articolul 3 litera k) perioade necontributive - perioadele recunoscute ca vechime în muncă sau, după caz, ca stagiu de cotizare în baza unor acte normative specifice care vizează anumite categorii de persoane, pentru care nu există obligația plății contribuțiilor de asigurări sociale, dacă persoana a fost asigurată în sistemul public;

La ce perioade se refera?
Ii puteti obliga doar prin instanta sa va raspunda.
Dar este normal sa îmi pot clarifica nelămuririle legate de buletinul de calcul, sau ma lămuresc câte sunt stagiile de cotizare contributive sau necontributive doar prin instanta. ?Instantele de judecata ar trebui sa clarifice divergente nu neclaritatile.
Mie îmi răspund tot timpul.
Instantele de judecata pot clarifica si neclaritatile ..de exemplu, ICCJ Completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept.

Solicitati , totusi, un punct de vedere si celor de la Ministerul Muncii.
[ link extern ]
Mulțumesc frumos.