Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Bună seara. Am o speță scurtă,poate ma poate ajuta ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Bună seara. Am o speță scurtă,poate ma poate ajuta cineva.Recurentul ...

Bună seara. Am o speță scurtă,poate ma poate ajuta cineva.Recurentul introduce recurs la Curtea de Apel, secția de contencios administrativ și fiscal,solicitând casarea hotărârii date în prima instanță de Tribunal, invocând art.488 pct.3 Cod proced.civ.,mai precis excepția de necompetență materială, susținând că cererea sa trebuia să fie judecată în primă instanță de către Curtea de Apel, dat fiind pârâtul în această cauză care este Poșta Română. Problema este că recurentul o califică în mod eronat ca fiind autoritate publică centrală, ceea ce duce la convingerea acestuia că era competentă Curtea de Apel. Poșta Română este de fapt societate comercială națională de interes public. Obiectul cauzei este Comunicarea de informații de interes public (Legea 554/2001).Întrebarea mea este care era instanța competentă să judece în primă instanță, tribunalul sau Curtea de Apel ? Si ce secție, cea de contencios administrativ, cea comercială sau cea civilă?
Mulțumesc mult pentru eventuale răspunsuri.Seară frumoasă!
Diana _Iris07, utilizator
În cazul în care o persoana se considera vătămată în drepturile sale, prevăzute in Legea 544/2001, aceasta poate face plângere la secția de contencios administrativ a tribunalului în a carei raza teritorială domiciliază sau în a carei raza teritorială se afla sediul autorității ori al instituției publice.

In speta, Tribunalul este prima instanta.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc mult de tot pentru răspuns!