Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, As dori sa mi retrag banii depuși la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, As dori sa mi retrag banii depuși la pilonul II ...

Bună ziua,
As dori sa mi retrag banii depuși la pilonul II de pensie privata.Desi în lege scrie ca banii pot fi retrași dacă nu mai ai calitatea de participant,la un apel telefonic mi s.a răspuns ca doar la pensionarea pt limita de varsta sau de invaliditate.As dori un răspuns pe acest caz.Multumesc
LEGEA 411/2004
art. 136
(1) Activul personal net este folosit exclusiv pentru achiziționarea unei pensii private.
(2) Fac excepție de la prevederile alin. (1) următoarele categorii:
a) beneficiarii care nu au calitatea de participant;
b) persoanele care beneficiază de pensie de invaliditate în condițiile Legii nr. 263/2010, cu modificările și completările ulterioare;

Vedeti si acest articol
[ link extern ]