avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, As dori sa mi retrag banii depuși la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, As dori sa mi retrag banii depuși la pilonul II ...

Bună ziua,
As dori sa mi retrag banii depuși la pilonul II de pensie privata.Desi în lege scrie ca banii pot fi retrași dacă nu mai ai calitatea de participant,la un apel telefonic mi s.a răspuns ca doar la pensionarea pt limita de varsta sau de invaliditate.As dori un răspuns pe acest caz.Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:23, 12 Mai 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
LEGEA 411/2004
art. 136
(1) Activul personal net este folosit exclusiv pentru achiziționarea unei pensii private.
(2) Fac excepție de la prevederile alin. (1) următoarele categorii:
a) beneficiarii care nu au calitatea de participant;
b) persoanele care beneficiază de pensie de invaliditate în condițiile Legii nr. 263/2010, cu modificările și completările ulterioare;

Vedeti si acest articol
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua, am decizie de pensie de invaliditate gr3, pot retrage ... cosmo2018 cosmo2018 Bună ziua, Am Decizie de pensie de invaliditate gr3, pot retrage banii de la pilonul2? Care este opinia dvs având în vedere Art. 37 Legea 411/2004: \"De la ... (vezi toată discuția)
Este posibila retragerea din pilonul ii de pensii ? icealinutza icealinutza Buna seara, Intrebarea mea este: pot sa imi retrag banii depusi la pilonul II de pensii ? Situatia pentru care fac aceasta intrebare este urmatoarea: - in ... (vezi toată discuția)