Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Povestea este mai lunga asa ca va multumesc ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Povestea este mai lunga asa ca va multumesc in avans ...

Buna ziua,
Povestea este mai lunga asa ca va multumesc in avans pentru rabdare.
Mama mea locuieste intr-o casa, luata cu terenul aferent, de catre parintii ei acum 60 de ani de la primarie( casa sociala cred ca se numeste). Tot acest timp chiria a fost platita. Bunicii au decedat iar locuinta s-a trecut pe numele mamei. Acum mama doreste sa o cumpere dar primaria spune ca nu este data in vanzare. Tinand cont ca ei au platit chirie timp de 60 de ani se poate face ceva ca sa o cumpere? Sau o pot cumpara doar daca primaria e deacord? Nu exista nici o clauza in care sa spuna ca dupa o anumita perioada de timp ai dreptul sa o cumperi?
Precizez ca, casa a ars de 2 ori si a fost renovata in totalitate pe banii parintilor. Noi copiii avem proprietati pe numele nostru si in cazul in care mama nu v-a mai fi toti acei bani vor fi pierduti si casa v-a fi a primariei.
Multumesc
OanaPur, utilizator
Primariile trebuie sa detina locuinte sociale, daca le-ar vinde, persoanele in nevoie (femei cu copii victime ale violentei domestice, persoane vulnerabile) nu ar mai avea de unde sa isi ceara drepturile.
Nu stiu la ce bani va referiti, banii dati drept chirie nu se returneaza nici de stat si nici de privati si nu pot constitui pret al unei vanzari de proprietate, ei au fost pret al folosintei temporare a casei.

Ce tip de locatiune are mama dv. si daca exist vreo varianta, nu stiu.
Buna ziua

Locuinta sociala = locuinta care se atribuie cu chirie subventionata unor persoane sau familii a caror situatie economica nu le permite accesul la o locuinta in proprietate sau inchiriere unei locuinte in conditiile pietei

Banii nu s-au pierdut. Au fost platiti pentru a utiliza acea casa la un pret sub cel al pietei.

Daca bunicii au reparat casa dupa cele 2 incendii ar putea avea un drept de creanta asupra casei, dar depinde de cand au fost facute aceste reparatii si de conditiile din contract.

Liliana Gradinaru a scris:

Primariile trebuie sa detina locuinte sociale, daca le-ar vinde, persoanele in nevoie (femei cu copii victime ale violentei domestice, persoane vulnerabile) nu ar mai avea de unde sa isi ceara drepturile.
Nu stiu la ce bani va referiti, banii dati drept chirie nu se returneaza nici de stat si nici de privati si nu pot constitui pret al unei vanzari de proprietate, ei au fost pret al folosintei temporare a casei.

Ce tip de locatiune are mama dv. si daca exist vreo varianta, nu stiu.

Multumesc pentru raspuns. Ma refeream ca banii investiti in reparatii si imbunatatiri vor fi pierduti, nu cei dati pentru chirie.
O zi frumoasa!
Ar fi pierduti numai daca s-a procedat eronat, fara acordul pentru imbunatatiri, fara comunicare cu proprietarul etc. In majoritatea cazurilor, cheltuielile necesare si utile se recupereaza. Pentru asta discutati cu un avocat.