Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună as dori sa știu dacă o mama isi poate pierde ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună as dori sa știu dacă o mama isi poate pierde autoritatea ...

Bună as dori sa știu dacă o mama isi poate pierde autoritatea parinteasca fiindcă nu prea este prezenta.
Iese de la munca la ora 16:00 nu merge nici dupa fetita la gradinita și merge direct sa se întâlnească cu directorul ei care este căsătorit.
Se întâlnesc la o pensiune pe ascuns la 80 de km și ajunge acasă în jurul orei 22:00 seara asta face de 3- 4 ori pe săptămână.
În una din zile fetita a ajuns la urgente și ea era cu acest domn departe de casa a iesit fără preocupări din pensiune.
Totul este documentat de o firma de investigatori
DanielC009, utilizator
Chiar daca pentru d-voastra produc foarte multa suferinta, amanuntele privind infidelitatea sotiei/partenerei nu prea au relevanta privitor la exercitarea autoritatii parintesti dupa divort sau separare. Ca sa existe un motiv pentru exercitarea exlcusiva a autoritatii parintesti trebuie sa existe dovezi serioase si pentru suficient de mult timp ca celalalt parinte fie este dezinteresat, fie exercita autoritatea in defavoarea minorului. Exercitarea exclusiva a autoritatii parintesti nu poate fi o modalitate de a o pedepsi pe mama pentru ca e infidela limitandu-i programul cu fetita pentru ca in felul acesta ii faceti rau si fetitei, nu numai doamnei.
Daca sunteti casatorit ar trebui sa divortati, iar daca nu sunteti ar trebui sa va separati de doamna, sa aveti o alta locuinta, si in ambele cazuri sa va vedeti de viata d-voastra si a fiicei care are nevoie de d-voastra.
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
Va multumesc pt răspuns
Am divortat deja de ea.
Nu doresc sa obțin autoritatea părintească exclusiva.
Doresc ca fetita sa locuiască cu mine sa ma ocup eu de ea de creșterea ei.
Doresc ca mama sa aiba și ea un program de vizita doar e firesc sa aiba o relație cu fetita.
Când fetita era la mine în vizita a zis "Mami a murit" întrebând de ce a zis pt ca mami e tot plecata și vine seara târziu nici dupa mine nu vine la gradinita, tati vino tu dupa mine.
Cum ar fi trebuit sa procedez intr-o altfel de situație???
Eu ca Tata am pus detectivi pe urmele ei sa vad ce se petrece chiar daca am cheltuit o suma foarte mare de bani.
DanielC009, utilizator
Singura varianta in cazul in care nu va intelegeti de comun acord unde sa se afle domiciliul copilui este interventia instantei de tutela care sa decida in urma actiunii dvs de stabilire a locuintei la dvs, cu un program de vizita pentru mama.