Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Cutie de gaze montata ilegal pe terenul meu. Fara ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Cutie de gaze montata ilegal pe terenul meu. Fara aprobarea mea.

Buna ziua, as dori un sfat de la dumneavoastra daca se poate.
Pe terenul meu s-a amplasat cutia de gaze a vecinului si țevile aferente acesteia. Eu am 30 cm în spatele casei si cei care au facut lucrarile nu m-au intrebat nimic daca pot monta sau nu pe proprietatea mea toata instalația. Au intrat chiar în zidul casei mele cu robinetul. Mi au scobit in izolatie pentru a avea loc.
Eu I am lăsat pe vecinul meu sa treaca pe proprietatea mea cu gândul ca voi avea nevoie vreodata sa imi mai fac reparatii. Dar nicidecum sa monteze o instalatie de gaze. Si nu s a respectat nici legea in care se spune clar ca trebuie o distanta de minim 60 cm de la o constructie existenta. Au venit echipe de la distrigaz au recunoscut greseala, au zis ca montajul e ilegal dar proiectul e conform. Si ca ei nu au nici o vina, distrigaz spune ca anre e de vina iar anre spune ca distrigaz trebuie sa raspunda. Eu le am cerut doar sa isi ia instalația de pe terenul meu. Ce este de facut in acest caz? Plangeri am făcut deja la ambele institutii. Credeți că am vreo sansa in fata acestora? Le-am cerut si proiectul de nenumărate ori si nu vor sa mi.l dea. Le-am cerut sa ma duc in audienta si de asemenea evita sa imi dea programare. Raspund pe lângă subiect toti. Va multumesc anticipat .
Puteti sa faceti o notificare scrisa, la ANRE si la Distrigaz, cu nr. de inregistrare/ data (se poate trimite prin posta cu confirmare de primire) prin care le solicitati sa remedieze situatia pana la data de .... (un termen rezonabil), dupa care sunteti dispus sa deschideti actiune in instanta si sa solicitati dezafectarea plus daune materiale si/ sau daune morale).
Le am făcut ambelor instituții plângeri înregistrate cu număr de ordine. Și fiecare instituție da vina pe cealaltă. Anre roagă distrigaz sa rezolve problema pana la o anumita data iar distrigaz răspunde ca își mențin poziția și ca nu e vina lor ci a anre-ului. Le am spus și de judecata. Aceleași răspunsuri. Va mulțumesc pentru răspuns.

POPA GHEORGHE a scris:

Puteti sa faceti o notificare scrisa, la ANRE si la Distrigaz, cu nr. de inregistrare/ data (se poate trimite prin posta cu confirmare de primire) prin care le solicitati sa remedieze situatia pana la data de .... (un termen rezonabil), dupa care sunteti dispus sa deschideti actiune in instanta si sa solicitati dezafectarea plus daune materiale si/ sau daune morale).