Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, sunt casatorita in Franta iar casatoria a ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, sunt casatorita in Franta iar casatoria a fost transcrisa ...

Buna ziua, sunt casatorita in Franta iar casatoria a fost transcrisa si in Romania. Urmeaza sa se pronunte divortul in Franta. Care este procedura pentru a transcrie/obtine divortul in Romania? Multumesc!
Aveți nevoie de certificatul european de divorţ prin completarea anexei I la Regulamentul (CE) 2.201/2003 al Consiliului din 27 noiembrie 2003. După ce obțineți divorțul în Franța cereți instanței sau instituției în fata căreia se face divorțul sa va completeze acel certificat.
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat