Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua, Am discuții cu o companie din Olanda ( ma ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua, Am discuții cu o companie din Olanda ( ma aflu in ...

Buna ziua,
Am discuții cu o companie din Olanda ( ma aflu in căutarea unui lic de munca), iar oferta lor presupune ca eu sa le facturez lunar pentru serviciile prestate-deci nu au sediul in RO, va trebui sa-mi înființez firma.
Mi-au cerut sa semnam un ‘memorandum de înțelegere’.

Intrebare: acest document se înregistrează undeva? Exista o instituție europeană? Care este rolul lui?

Mulțumesc!
intre firme se incheie tot felul de intelegeri care se inregistreaza de catre fiecare parte. daca doriti neaparat, puteti cere unui notar sa autentifice un astfel de act, dar asta nu va creste greutatea lui.
rolul memorandumului este descris in continutul lui. nici un partener de afaceri nu va poate cere sa semnati ceva fara a citi in prealabil.