avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 232 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare perioada CIM perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare perioada CIM perioada determinata

Buna ziua

Un CIM perioada determinata 9 luni, poate fi modificat/incheiat un AA cu modificare perioada in 4 luni (respectiv micsorare)? Pozitia ramane neschimbata.

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:11, 19 Mai 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, durata c.i,.m. poate fi modificata prin act aditional.
Buna ziua,

Multumesc! Mai am o intrebare: AA de cand ar trebui incheiat? Ex: perioada era 01.01.2024-30.09.2024 si doresc modificarea pana la data de 01.07.2024.

Multumesc,
Ultima modificare: Duminică, 19 Mai 2024
tstefana, utilizator
Incheierea actui aditional la contract se face anterior producerii modificarii ... adica daca de la 01.06. se modifica durata , atunci actul se va incheia cel mai tarziu pe 31.05.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Interpretare art. 17 ( 5 ) din codul muncii mmarianne mmarianne Buna ziua, Cum sa interpretez art. 17 alin 5 din CM, potrivit caruia ” orice modificare a unuia din elementele prevazute la alin 3 din Cim impune ... (vezi toată discuția)
Inlocuire pe perioada concediului de maternitate - urgent! gigi19 gigi19 La firma la care lucrez in prezent mi s-a propus sa trec pe o alta pozitie (superioara fata de cea pe care o ocup acum) ca urmare a plecarii unei colege in ... (vezi toată discuția)
Contract pe perioada determinata draganmariana draganmariana O sa am o angajare cu data de 01.06.2013un contract pe perioada determinata. Pot incheia un contract pe perioada de 1 luna? Se modifica ceva in ... (vezi toată discuția)