Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general impozit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

impozit

Am inteles ca din ianuarie s-a scos impozitul forfetar si este valabil doar ptr.SC. cu activitati gen; spalatorii,sali fitnes.E adevarat?VA MULTUMESC!
nu am auzit sa se fi publicat asa ceva.au fost discutii dar ceva concret eu nu stiu.
impozitul minim a fost stabilit prin ord 34/2009.
ord 109/2009 nu a modificat nimic in acest sens,in schimb sunt aduse precizari pron HG1620 si anume:
(6) Contribuabilii prevăzuți la alin. (1) lit. a) au obligația
de a declara și efectua trimestrial plăți anticipate, în contul
impozitului pe profit anual, în sumă de o pătrime din
impozitul pe profit datorat pentru anul precedent, actualizat
cu indicele de inflație (decembrie față de luna decembrie a
anului anterior), estimat cu ocazia elaborării bugetului inițial
al anului pentru care se efectuează plățile anticipate, până
la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului pentru
care se efectuează plata. Impozitul pe profit pentru anul
precedent, pe baza căruia se determină plățile anticipate,
este impozitul pe profit datorat conform declarației privind
impozitul pe profit pentru anul precedent, fără a lua în calcul
plățile anticipate efectuate în acel an.
(7) Prin excepție de la prevederile alin. (6), contribuabilii
prevăzuți la alin. (1) nou-înființați efectuează plăți anticipate
în contul impozitului pe profit la nivelul impozitului minim
anual aferent primei tranșe de venituri totale, prevăzută la
art. 18 alin. (3), recalculat în mod corespunzător pentru
perioada impozabilă respectivă.
[...]
sper ca aceste precizari sa va lamureasca