Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... contestatie a.n.p.h(handicapati)
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

contestatie a.n.p.h(handicapati)

Doresc sa fac o contestatie la certificatul de incadrare intr-un grad de handicap.Sunt nemultumita de gradul in care am fost incadrata.Certificatul a fost emis de catre Consiliul judetean Sibiu, Comisia de evaluare a persoanelor cu handicappentru adulti.Va rog sa-mi spuneti unde trebuie sa adresez contestatia.Daca se poate si o adresa? Va multumesc mult.
Certificatul de încadrare în grad de handicap poate fi contestat, în termen de 30 de zile de la emitere, numai la Comisia superioara de evaluare a persoanelor cu handicap pentru adulti. Depasirea termenului prevazut de lege atrage decaderea din dreptul de a contesta certificatul. Contestatia se depune la comisia care a eliberat certificatul. Datele de contact ale Comisiei superioare de evaluare a persoanelor cu handicap pentru adulti pot fi consultate pe acest site - în directorul INFORMAŢII UTILE.