Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... srl suspendat
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

srl suspendat

Buna seara,
Un ONG creaza un srl la care este actionar unic. Daca srl -ul este suspendat, dar este dator , in urma unei hotariri judecatoresti anterioare suspendarii la plata unei sume de bani, poate fi tras la raspundere actionarul?
Notiunea de actionar unic nu este sinonima cu aceea de asociat unic.
Intr-un SRL poate exista doar Asociat unic
Intr-un SRL, Asociatul unic raspunde material numai in limita partilor sociale (in acest caz, in limita capitalului social).
Daca prin actiunile / inactiunile sale, Asociatul unic a incalcat legea, poate fi atrasa raspunderea personala a Asociatului unic (civila, penala, administrativa, dupa caz).
Multumesc pentru raspunsul rapid.
Intr-adevar, e vorba de asociat unic.
SRL-ul actiona complet independent, fiind condusa de un administrator. SRL-ul a facut o lucrare timplareasca putin cam slabuta pentru o persoana fizica. Pentru ca nu s-au inteles asupra remedierii lucrarii, persoana fizica a dat in judecata srl-ul si a cistigat, fiid obligat la plata unei sume de bani. Intre timp activitatea SRL-ului a fost suspendata. Persoana fizica se poate indrepta impotriva asociatului unic, respectiv ONG-ul? ONG-ul nu a incalcat nici o lege. As spune ca dimpotriva. Le-a respectat cu sfintenie
In cazul de fata, responsabilitatea este a SC SRL.
Asociatul unic raspunde in limita partilor sociale