Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ebitda
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ebitda

Ce conturi se iau efectiv in considerare pentru calcul EBITDA?
EBITDA (Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) = Excedentul brut al exploatării
Se iau in calcul numai conturile de exploatare (venituri si cheltuieli) mai putin amortizararile de orice fel (mijloace fixe, provizioane).
Practic se folosesc in calcul numai conturile "cash"
EBITDA = EBE (Excedent Brut de Exploatare)
EBE = Valoarea Adaugata (VA) + Subventii de exploatare - Impozite, taxe si varsaminte asimilate - Cheltuieli de personal
VA = Productia exercitiului (PE) + Marja Comerciala (MC) - Cheltuieli materiale totale - Lucrari si servicii prestate de terti
PE = Productia vanduta + Productia imobilizata + Variatia stocurilor (sold creditor) - Variatia stocurilor (sold debitor).
MC = Valoarea marfurilor vandute - Costul marfurilor vandute

Valoarea indicatorilor se ia din Situatiile Financiare - formular 20 - Contul de Profit si Pierdere
=D>=D>=D>=D>
multumesc!