avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ebitda
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ebitda

Ce conturi se iau efectiv in considerare pentru calcul EBITDA?
Cel mai recent răspuns: luminitaegri , utilizator 14:10, 12 Februarie 2010
EBITDA (Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) = Excedentul brut al exploatării
Se iau in calcul numai conturile de exploatare (venituri si cheltuieli) mai putin amortizararile de orice fel (mijloace fixe, provizioane).
Practic se folosesc in calcul numai conturile "cash"
EBITDA = EBE (Excedent Brut de Exploatare)
EBE = Valoarea Adaugata (VA) + Subventii de exploatare - Impozite, taxe si varsaminte asimilate - Cheltuieli de personal
VA = Productia exercitiului (PE) + Marja Comerciala (MC) - Cheltuieli materiale totale - Lucrari si servicii prestate de terti
PE = Productia vanduta + Productia imobilizata + Variatia stocurilor (sold creditor) - Variatia stocurilor (sold debitor).
MC = Valoarea marfurilor vandute - Costul marfurilor vandute

Valoarea indicatorilor se ia din Situatiile Financiare - formular 20 - Contul de Profit si Pierdere
=D>=D>=D>=D>
multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul marja bruta din vanzari carabela_anca carabela_anca Nu sunt foarte lamurita cum calculez marja bruta din vanzari. Am gasit formula profit brut din vanzari/cifra de afaceri . Nelamurirea pleaca de la profitul ... (vezi toată discuția)
Venit vanzare mijloc fix intra in cifra de afaceri pentru impozit minim? ica oradea ica oradea venit din vanzare mijloc fix(758.3) intra in cifra de afaceri pentru incadrarea in transele impozit minim? Am vandut o masina. in 758.3 val vanzare in ... (vezi toată discuția)
Nelamurire laci73ro laci73ro buna ziua poate sa-mi detalieze si mie cineva care sunt elementele care intra dpdv fiscal si contabil in evaluarea stocurilor multumesc ;) (vezi toată discuția)