avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Nelamurire declaratie 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Nelamurire declaratie 101

Daca pana in 2007 societatea a platit impozit pe venit micro. iar din 2008 este platitoare de impozit pe profit in declaratia 101(cea aferenta anului 2008) se mai trecea pierderea pe care a avut-o pana la sfarsitul anului 2007?(oricum pierdere are si in 2008...)
Cand a avut impozit pe venit micro.pierderea era contabila ?...Se mai recupereaza cumva daca acum este platitoare de impozit pe profit?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: mi37 , utilizator 21:15, 15 Februarie 2010
In mare v-ati dat singur/a raspunsul.

Pe perioada cat societatea a fost platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor pierderea nu se reporteaza. Cum ati spus dv . "pierderea era contabila". Doar pierderea fiscala se poate recupera.

Deci - nu se trece in D101 pierderea din 2007. Pierderea din 2008 se recupereaza (pierderea fiscal inregistrata ca atare in D101 - 2008).
Va multumesc pentru raspuns...
Anul trecut nu mi-am batut capul prea tare sa o fac iar acum mi-am dat seama ca am gresit-o.As putea sa intreb si cum se inchide acel cont cu pierderea de cand era micro?
Se inchide cand aveti profit : 117 /a:an profit = 117 /a:an pierdere

Nu are importanta deductibilitatea fiscala a pierderii. Pierderea fiscala se regaseste doar in D 101, iar pierderea contabila in contul 117.
Va multumesc ptr.raspuns...sa inteleg ca acum daca ar fi avut profit (exclud impozitul forfetar) ar fi platit impozit ptr.ca de acea pierdere(contabila) nu se mai tine cont nicicum la calcul?
De regula nu sunt grea de cap...dar, ma mai puteti lumina un pic intr-un alt caz?
Profit nerepartizat cand era micro(2007)...in anul 2008 cand a devenit platitoare de impozit pe profit a avut un pic de pierdere fiscala pe am inchis-o din acel profit nerepartizat pe micro.
In prezent in balanta nu mai am pierdere din anii precedenti... cand fac acum decl.101 ptr.anul 2009 mai trec acea pierdere din anul 2008 (fiscala) pe care eu de fapt nu o mai am in balanta?mai tin cont de ea in declaratie?:(
INTREBARE "mi37": Profit nerepartizat cand era micro(2007)...in anul 2008 cand a devenit platitoare de impozit pe profit a avut un pic de pierdere fiscala pe am inchis-o din acel profit nerepartizat pe micro.
In prezent in balanta nu mai am pierdere din anii precedenti... cand fac acum decl.101 ptr.anul 2009 mai trec acea pierdere din anul 2008 (fiscala) pe care eu de fapt nu o mai am in balanta?mai tin cont de ea in declaratie?



RASPUNS:Da, treceti pierderea din 2008. Dvs. ati acoperit pierderea din punct de vedere contabil. Din punct de vedere fiscal, aveti dreptul sa o recuperati (sa o deduceti la calculul impozitului pe profit) in urmatorii 5 ani.
Ultima modificare: Duminică, 14 Februarie 2010
Ana Muntianu, Consultant fiscal

Alte discuții în legătură

Declaratia 101: ce valoare a pierderii fiscala din anii precedenti declar? Iulian MANEA Iulian MANEA In balanta de verificare am contul 117 cu sold creditor, dar in anul 2010 am pierdere fiscala. Aceasta se declara in D101 aferenta anului 2011? Eu cred ca ... (vezi toată discuția)
Randul 38 din declarataia 101 diva_alinutza diva_alinutza Buna ziua, Am si o nelamurire/intrebare.....Avand in vedere ca se considera anul 2010 format din 2 perioade fiscale (01-09.2010 si 10-12.2010) vin si ... (vezi toată discuția)
Recuperare pierdere vornicuelena vornicuelena Incerc sa fiu mai explicita O societatea l are urmatoarea situatie la sfarsit de an 2009: -pierdere - debit 121 = 173.295 ron din care pierdere fiscala ... (vezi toată discuția)