Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Nelamurire declaratie 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Nelamurire declaratie 101

Daca pana in 2007 societatea a platit impozit pe venit micro. iar din 2008 este platitoare de impozit pe profit in declaratia 101(cea aferenta anului 2008) se mai trecea pierderea pe care a avut-o pana la sfarsitul anului 2007?(oricum pierdere are si in 2008...)
Cand a avut impozit pe venit micro.pierderea era contabila ?...Se mai recupereaza cumva daca acum este platitoare de impozit pe profit?
Multumesc!
In mare v-ati dat singur/a raspunsul.

Pe perioada cat societatea a fost platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor pierderea nu se reporteaza. Cum ati spus dv . "pierderea era contabila". Doar pierderea fiscala se poate recupera.

Deci - nu se trece in D101 pierderea din 2007. Pierderea din 2008 se recupereaza (pierderea fiscal inregistrata ca atare in D101 - 2008).
Va multumesc pentru raspuns...
Anul trecut nu mi-am batut capul prea tare sa o fac iar acum mi-am dat seama ca am gresit-o.As putea sa intreb si cum se inchide acel cont cu pierderea de cand era micro?
Se inchide cand aveti profit : 117 /a:an profit = 117 /a:an pierdere

Nu are importanta deductibilitatea fiscala a pierderii. Pierderea fiscala se regaseste doar in D 101, iar pierderea contabila in contul 117.
Va multumesc ptr.raspuns...sa inteleg ca acum daca ar fi avut profit (exclud impozitul forfetar) ar fi platit impozit ptr.ca de acea pierdere(contabila) nu se mai tine cont nicicum la calcul?
De regula nu sunt grea de cap...dar, ma mai puteti lumina un pic intr-un alt caz?
Profit nerepartizat cand era micro(2007)...in anul 2008 cand a devenit platitoare de impozit pe profit a avut un pic de pierdere fiscala pe am inchis-o din acel profit nerepartizat pe micro.
In prezent in balanta nu mai am pierdere din anii precedenti... cand fac acum decl.101 ptr.anul 2009 mai trec acea pierdere din anul 2008 (fiscala) pe care eu de fapt nu o mai am in balanta?mai tin cont de ea in declaratie?:(
INTREBARE "mi37": Profit nerepartizat cand era micro(2007)...in anul 2008 cand a devenit platitoare de impozit pe profit a avut un pic de pierdere fiscala pe am inchis-o din acel profit nerepartizat pe micro.
In prezent in balanta nu mai am pierdere din anii precedenti... cand fac acum decl.101 ptr.anul 2009 mai trec acea pierdere din anul 2008 (fiscala) pe care eu de fapt nu o mai am in balanta?mai tin cont de ea in declaratie?

RASPUNS:Da, treceti pierderea din 2008. Dvs. ati acoperit pierderea din punct de vedere contabil. Din punct de vedere fiscal, aveti dreptul sa o recuperati (sa o deduceti la calculul impozitului pe profit) in urmatorii 5 ani.
Ana Muntianu, Consultant fiscal