Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Taxe angajat concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Taxe angajat concediu medical

Buna ziua,

Ce contributii ale angajatului se platesc pentru un concediu medical cu codul 01 platit din FNUASS si cum se inreg acestea in contabilitate?

Multumesc
Concediul medical cod 1 indemnizatie se calculeaza pe baza mediei pe ultimile 6 luni anterioare aplicand 75% ,proportiuonal cu nr zile lucratoare de CM.
CAS se retine la nivelul unui salariu minim pe economie(600*10.5%)proportional cu nr zile de CM si se mai retine impozit.
Primele 5 zile sunt platite din fondul de salarii,incepand din a 6-a zi se plateste din FNUASS

concediu medical suportat de din fnuass :4316=423
contrib personal asig sociale ( in fctie de nr zile conc medical ) 423=4312
impozit 423=444
achitare rest plata concediu cash/card 423=531/5121
Buna ziua
Ce reprezinta 4316=423?
octavian duta a scris:

Buna ziua
Ce reprezinta 4316=423?

Sunt simbolurile conturilor in care se inregistreaza sumele respective.
octavian duta a scris:

Buna ziua
Ce reprezinta 4316=423?

Reprezinta concediu medical suportat din fnuass ....
Buna ziua,

Imi puteti spune va rog daca la concediu cu cod 14, se retine impozit si pensii?
Am un caz al carui salariu brut este de 1361 (23 zile * 59.17 ron ) - taxe si impozit = 1115 ron. In declaratia D112, la Sectiunea B partea D trec sua de 1361 ca fiind de rcuperat de la fnuass?

Multumesc anticipat!