avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 482 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Taxe angajat concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Taxe angajat concediu medical

Buna ziua,

Ce contributii ale angajatului se platesc pentru un concediu medical cu codul 01 platit din FNUASS si cum se inreg acestea in contabilitate?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: alynoutza , utilizator 18:22, 29 Iunie 2011
Concediul medical cod 1 indemnizatie se calculeaza pe baza mediei pe ultimile 6 luni anterioare aplicand 75% ,proportiuonal cu nr zile lucratoare de CM.
CAS se retine la nivelul unui salariu minim pe economie(600*10.5%)proportional cu nr zile de CM si se mai retine impozit.
Primele 5 zile sunt platite din fondul de salarii,incepand din a 6-a zi se plateste din FNUASS

concediu medical suportat de din fnuass :4316=423
contrib personal asig sociale ( in fctie de nr zile conc medical ) 423=4312
impozit 423=444
achitare rest plata concediu cash/card 423=531/5121
Buna ziua
Ce reprezinta 4316=423?
octavian duta a scris:

Buna ziua
Ce reprezinta 4316=423?


Sunt simbolurile conturilor in care se inregistreaza sumele respective.
octavian duta a scris:

Buna ziua
Ce reprezinta 4316=423?


Reprezinta concediu medical suportat din fnuass ....
Buna ziua,

Imi puteti spune va rog daca la concediu cu cod 14, se retine impozit si pensii?
Am un caz al carui salariu brut este de 1361 (23 zile * 59.17 ron ) - taxe si impozit = 1115 ron. In declaratia D112, la Sectiunea B partea D trec sua de 1361 ca fiind de rcuperat de la fnuass?

Multumesc anticipat!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nota contabila concediu medical boala obisnuita angy 33 angy 33 As dori si eu sa stiu care este nota contabila pentru concediu medical.(in general). Si as vrea si pentru un caz particular, de ex. un salariat are venitul ... (vezi toată discuția)
Note contabile concediu medical Geo_2008 Geo_2008 n-am mai lucrat de multa vreme cu concedii medicale si banuiesc ca nici aici legislatia nu a stat pe loc. daca cineva ma poate ajuta cu notele contabile ptr ... (vezi toată discuția)
Note contabile pentru concediu medical cu cod 03 anyaa anyaa Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu inregistrarea in contabilitatea a unui concediu medical cu cod 03. Salariatul are venit din cm cod 03 =658 lei (104 lei ... (vezi toată discuția)