Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale NOTA DE CONSTATARE SI PV CONTRAVENTIE GARDA DE MEDIU
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

NOTA DE CONSTATARE SI PV CONTRAVENTIE GARDA DE MEDIU

Speta simpla.
Control de la Garda de Mediu. Se intocmeste o nota de constatare in care se mentioneaza faptul ca societatea nu are autorizatii speciale de mediu pentru punctele de lucru. Nota de constatare nu e semnata de nici unul din reprezentantii societatii.
3 zile mai tarziu, societatea mea depune la Mediu actele pentru obtinerea acelor autorizatii. 2 zile mai tarziu, se trezesc si aia de la mediu sa trimita la firma un pv de contraventie datat cu 2 zile dupa depunerea actelor la ei, cu contraventia intemeiata controlul constatat in nota de constatare.
Amenda e de 1 miliard de lei vechi. Problema este ca unul din sefii de la Garda este sotul unei sefe de la noi data afara disciplinar. Deci e o simpla vendeta.
Intrebarea mea este: Ce caracter si ce rol are nota de constatare? Voi cum o vedeti?
Puteti sa imi recomandati niste spete sau niste carti referitoare la acest domeniu?
Astept orice fel de opinii, legate de subiect, of course:D
vezi intai daca nu poti sa te legi de cateva chestiuni de forma, vicii la incheierea procesului verbal.
Pe fond e mai greu sa-i dobori.
Poti invoca la fond si faptul ca procesul verbal a fost intocmit dupa depunerea documentatiei de autorizare.
in subsidiar solicita inlocuirea amenzii cu avertisment, avand in vedere ca sunteti la prima abatere si ca totusi ati intentionat sa obtineti autorizatie.
Punctele de lucru sunt tot in Deva?
vicii de forma nu sunt, doar a fost intocmit la sediul garzii de mediu.
am solicitat in plangerea contraventionala in subsidiar inlocuirea sanctiunii amenzii cu cea a avertismentului.
Punctele de lucru nu sunt in Deva dar sunt in judet. Si de unde stii de Deva?:D
Ceva spete sau practica in acest domeniu?