avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 323 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale NOTA DE CONSTATARE SI PV CONTRAVENTIE GARDA DE MEDIU
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

NOTA DE CONSTATARE SI PV CONTRAVENTIE GARDA DE MEDIU

Speta simpla.
Control de la Garda de Mediu. Se intocmeste o nota de constatare in care se mentioneaza faptul ca societatea nu are autorizatii speciale de mediu pentru punctele de lucru. Nota de constatare nu e semnata de nici unul din reprezentantii societatii.
3 zile mai tarziu, societatea mea depune la Mediu actele pentru obtinerea acelor autorizatii. 2 zile mai tarziu, se trezesc si aia de la mediu sa trimita la firma un pv de contraventie datat cu 2 zile dupa depunerea actelor la ei, cu contraventia intemeiata controlul constatat in nota de constatare.
Amenda e de 1 miliard de lei vechi. Problema este ca unul din sefii de la Garda este sotul unei sefe de la noi data afara disciplinar. Deci e o simpla vendeta.
Intrebarea mea este: Ce caracter si ce rol are nota de constatare? Voi cum o vedeti?
Puteti sa imi recomandati niste spete sau niste carti referitoare la acest domeniu?
Astept orice fel de opinii, legate de subiect, of course:D
Cel mai recent răspuns: flocaviviana , utilizator 09:19, 13 Noiembrie 2006
vezi intai daca nu poti sa te legi de cateva chestiuni de forma, vicii la incheierea procesului verbal.
Pe fond e mai greu sa-i dobori.
Poti invoca la fond si faptul ca procesul verbal a fost intocmit dupa depunerea documentatiei de autorizare.
in subsidiar solicita inlocuirea amenzii cu avertisment, avand in vedere ca sunteti la prima abatere si ca totusi ati intentionat sa obtineti autorizatie.
Punctele de lucru sunt tot in Deva?
vicii de forma nu sunt, doar a fost intocmit la sediul garzii de mediu.
am solicitat in plangerea contraventionala in subsidiar inlocuirea sanctiunii amenzii cu cea a avertismentului.
Punctele de lucru nu sunt in Deva dar sunt in judet. Si de unde stii de Deva?:D
Ceva spete sau practica in acest domeniu?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere contraventionala - inlocuirea amenzii cu avertismentul Szegedi Szegedi Buna ziua, Intr-o sentinta instanta a considerat ca, datorita faptului ca prin plangerea contraventionala am solicitata in subsidiar inlocuirea amenzii cu ... (vezi toată discuția)
Amenda 10.000 ron munca la negru/ salariat ioana-ramona7 ioana-ramona7 Buna ziua, as dori sa va intreb daca in momentul controlului de la ITM salariatii aveau contracte de munca inregistrate si semnate de catre salariati , iar 5 ... (vezi toată discuția)
Contestatie proces verbal incarat necoresponzator viaiacob viaiacob Buna ziua, Recent am primit un proces verbal de contraventie in care am fost sanctionat cu 6 puncte de amenda si 4 de penalizare, pentru utilizarea ... (vezi toată discuția)