Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii somaj tehnic
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

somaj tehnic

Am o societate care desfasoara mai multe activitati ; poate sa scoata in somaj tehnic , salariatii uneia dintre activitati , care in momentul de fata nu are comenzi ? deci este vorba de o inchidre partiala a societatii - dupa parerea mea - In acest caz ce obligatii fata de stat are societatea ?
Imi raspund singura : dupa ce am pus intrebarea mi-am verificat e-mail-lul si am gasit ultimele noutati transmise de avocatnet -printre care si despre somajul tehnic.
Multumesc oricum !:O
Pe perioada suspendării contractului individual de muncă din iniţiativa angajatorului, în cazul întreruperii temporare a activităţii potrivit art. 52 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare, salariaţii ale căror contracte sunt astfel suspendate şi care beneficiază de indemnizaţia de minimum 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat, prevăzută la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi angajatorii, pentru salariaţii respectivi, sunt scutiţi de plata contribuţiilor de asigurări sociale datorate potrivit legii, dar nu pentru mai mult de 90 de zile.