avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Platitor sau neplatitor de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Platitor sau neplatitor de TVA

Buna ziua,

Cine m-ar putea lamuri si pe mine care este diferenta intre o PFA platitoare de TVA si una neplatitoare de TVA.

De curand am devenit PFA, consultantul de la registrul comertului m-a indrumat sa ma declar neplatitor de TVA, justificand ca ulterior pot schimba in platitor de TVA. Acum as fi vrut sa stiu cum si de ce eu nu platesc TVA, mai mult unde tin cont de acest lucru. Pe factura pe care o intocmesc, voi trece pretul fara TVA? Sunt scutita de TVA cand cumpar stampila de ex? Aceste lucruri imi sunt neclare. Mai mult as vrea sa stiu cand devin platitor de TVA.

Mutumesc
Ultima modificare: Luni, 1 Martie 2010
Ruxandra Urzica, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters77883 , utilizator 12:11, 1 Martie 2010
In ce sens ?
Detaliati un pic va rog, pentru ca pentru mine tentatia e sa descriu momentul in care un pfa devine platitor de tva si nu stiu daca asta va intereseaza ...
In cazul in care PFA-ul este platitor de TVA:

1. Sumele platite si incasate se inregistreaza in Registrul de Incasari si Plati fara TVA;
2. Trebuie condus Jurnalul de Vanzare si Jurnalul de Cumparare pentru a stabili TVA-ul de plata sau cea de recuperat;
3. Trebuie depus trimestrial/lunar (dupa caz) declaratia 300, lunar declaratia 390 si semestrial declaratia 394.

In cazul unui PFA neplatitor de TVA:

4. Sumele incasate si platite se inregistreaza ca atare in Registrul Jurnal de Incasari si Plati (cu TVA cu tot);
5. Jurnalele de Vanzare si de Cumparare nu sunt necesare;

In fiecare caz (indiferent de calitatea de platitor sau neplatitor de TVA):

6. Veti avea nevoie de un Registru de Inventar si de un Registru Unic de Control;
7. Trebuie sa depuneti pana la data de 15 mai declaratia 200 (si 220, dupa caz).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Completare registru casa in valuta cristian_conea cristian_conea Am o factura in valuta de 100 euro + 19 euro TVA (cand era TVA-ul 19%....) In registrul de casa in valuta se trece valoarea din factura fara TVA (100 euro) ... (vezi toată discuția)
Dilema !!! ContSters110753 ContSters110753 Buna ! Vreau sa-mi deschid o firma cod Caen 9312....ce sa aleg platitor sau neplatitor de Tva ?...#-o...Va multumesc ! ( daca incasez niste bani pentru ora de ... (vezi toată discuția)
Declaratia 392b Tessy Tessy As dori sa ma lamuriti cum se completeaza declaratia 392B in cazul urmator: - PFA neplatitor de TVA, cu obiect de activitate comert, care nu vinde nimic pe ... (vezi toată discuția)